Atkins Diet

Atkins Diet

Yüksek proteinli en meşhur diyetlerden biridir. Dr. Atkins'in ilk kitabı 13 yıl önce 1993 yılında basılmış, aynı şekilde, yüksek protein, düşük karbon¬hidrat ve yüksek yağ prensipleri üzerine kurulmuştu. Atkins diyeti, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Diyetisyen Birliği'nin önerdiği, yüksek karbon¬hidrat, az protein ve az yağ perhizlerinin tersine, %55-56 oranında yağ, %20 oranında karbonhidrat ve %25'lik bir protein diyetini uygulatmaktadır. Bu yöntemle Atkins'in iddiası şu yöndedir: Yüksek yağ, yüksek protein ve düşük karbonhidrat kombinasyonunda, vücuttaki yağ oluşumu engellenir ve az oranda karbonhidrat tüketimi vücuttaki insülin üretimini düşürür. Bu sayede kişinin obez olma riski ve aşırı yeme isteği ortadan kalkar. Bu iki tez tamamıyla doğru değil. Birincisi, yüksek miktarda yağ tüketimi kişinin kilo almasına rahatlıkla neden olabilir, ikincisi insülin sanılanın aksine obeziteyi tetiklemez, obez kişilerde sıkça görülen bir artıştır sadece. Üçüncü olarak Atkins der ki, düşük miktarda karbonhidrat tüketimi iştahı engeller ve ketozise yol açar. Ama ketozis kanda, düşük oranda karbonhidrat tüketildiğinde vücuda enerji sağlar. Fakat bunun ortaya çıkması pek tercih edilen bir şey değil ve oldukça da tehlikelidir.

Diyet

(Asla kendi başınıza uygulamayın)

14 gün süren ve bu sürede, et, balık, tavuk, yumurta, bazı peynirler, krema, yağ, bitkisel yağ, mayonez, az miktarda salata ve sebze, günde 20 gr. karbonhidrat tüketebileceğiniz ama kesinlikle, meyve, ekmek, makarna, süt, yoğurt, baklagil yemeyeceğiniz bir diyet vardır. 14 gün sonra, belki karbonhidrat tüketimine bir parça daha fazla izin verilebilir.

Günlük kalori: 1400-500 Kilo: ilk 14 günde

Günlük öğün programı:

Kahvaltı: Salam, yağda yumurta, kafeinsiz kahve ve su. Öğle: 1/2 orta boy avokado, 1 küçük domates, tavuk, zeytinyağı salatası ve su.

Akşam: Karides, mayonez, 6 dilim salatalık, biftek, 1/2 küçük soğan, taze krema salatası ve soda.

Kısa sürede işe yararlılık: Karbonhidrat tüketimi az olduğunda zayıflama hızla gerçekleşebilir.

Uzun vadede işe yararlılık: Ciddi bir şekilde uygulandığında kilo verme hızlanır ve amaçlanan ölçülere yaklaşılabilir.

E-Bültenimize Abone Olun
Top