Çok Düşük Yağ Diyetleri

Çok Düşük Yağ Diyetleri

Düşük yağ tüketiminin sağlıklı bir beslenme şekli ve belirli bir zaman içinde zayıflamanın ve kilo almanın en iyi yolu olduğu dünyadaki pek çok sağlık otoritesi tarafından kabul edilmektedir. Pek çok düşük yağ diyeti %20-30 oranında kaloriye izin verirken, bazı diyetler bu oranın da altına düşerler, yağı diyetten neredeyse tamamen çıkarırlar. Yağ hemen hemen bütün yiyeceklerde az da olsa bulunur, tamamen yağdan arındırılmış bir diyet mümkün değildir, ancak çok düşük yağ diyeti %10 oranında yağ, %10-20 civarında protein ve kalanı da karbonhidratlardan oluşur, iki çok bilinen diyet bu tür beslenmeye uyarlanır: Amerikalı Doktor Dean Ornish'in Aet More Weigh Less ve Robert Pritkin'in Pritkin Weight Loss Breakthrough. Diyet Ornish'in diyeti temel olarak vejetaryendir. Et, tavuk, av eti ve balık önerilmez, sadece yağsız yoğurt, yağı alınmış süt, yağsız peynir ve yumurta beyazı gibi çok düşük yağ içeren süt ürünleri alınabilir. Ornish'in diyetinde "istediğin gibi ye", "ölçülü ye" ve "yasak" (sadece yağlar, sıvı yağlar, fındık, tohum, avokado ve diğer yağlı besinler değil, aynı zamanda seker, beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş karbonhidratlar da) yiyecekler listesine bağlı kalırsanız kalori hesabı yapmadan ya da porsiyon büyüklüğüne bakmadan yemek yiyebilirsiniz. Pritkin diyeti haftada 3 gün yağsız ete izin veriyor.

Günlük kalori miktarı: 1300 (kadınlar için, doyana kadar yemek)

Vaat edilen kilo kaybı: Belirtilmemiş, ancak Ornish'in hastalarında yılda 12,6 kg.

Günlük yemek listesi: Kahvaltı: Yağsız yoğurtla hububat gevreği, taze çilek, portakal suyu.

Öğle: Baharatlı ıspanak ile doldurulmuş fırında patates, yağsız peynir, brokoli, patates ve nohut salatası yağsız sos ile, yeşil salata, taze meyve.

Akşam: Kurutulmuş domates ve kurutulmuş, ızgara sebzelerle makarna, yeşil salata, şaraba yatırılmış şeftali.

İçecekler: Su, çay, kahve, yağı alınmış süt, meyve suları.

Kısa süreli etkiler: Yüksek protein, düşük karbonhidrat diyetlerinde olduğu gibi fazla sıvı kaybından doğan gözle görülür, süratli bir kilo kaybı olmaz. Talimatlara uyulursa kilo vermeye başlanır.

Uzun süreli etkiler: Devam ettirildiği takdirde diyet aşırı kilolu insanların kilo vermesine yardımcı olur. Tokluk hissi yeterli olduğu için uzun süreli yapılabilir, ancak diğer taraftan büyük değişiklikler kimilerinin bu diyete bağlı kalmasını güçleştirir, bu nedenle ılımlı düşük yağ diyetleri uzun vadede daha fazla başarı elde eder.

Kullanım kolaylığı: İzin verilen ve yasaklanmış yiyeceklerin listesi net bir şekilde belirtilmiştir, bu nedenle kalori hesabına gerek yoktur. Uygulamada izin verilen yiyecekleri cazip hale getirmek zordur ve bu konuda pek çok yöntem öğrenilmelidir. Büyük değişiklikler insanların tipik bir diyeti takip etmeleri için yapılmıştır.

Maliyet: Oldukça düşüktür, kimi reçetelerde pahalı meyve ve sebzeler olsa da. Damak zevki: Yağ miktarının bu şekilde düşürülmesi kimileri için en azından başlangıçta pek damak zevkine uygun olmayacaktır. Reçeteler lezzet katmak için ot ve baharat kullanımını dikkati çekmektedir.

Tokluk: Karışık karbonhidratlar bakımından yüksek değerdeki bir diyet ve porsiyon sınırlamasının olmayışı tatmin edici olmalı.

Sağlık faktörü: Çok düşük yağ diyetleri yağlı balıklarda, fındık, tohum ve bitkisel yağlarda bulunan yağlı asitler ve B12 vitamini bakımından zengin değildirler. Çok düşük yağ, yüksek karbonhidrat diyetlerinin sağlıklı olup olmadığı hakkında pek çok tartışma var halen, araştırmalar bu tür diyetlerin "iyi" HDL kolesterolü düşürdüğünü ve kandaki yağ miktarını etkilediğini ortaya koymaktadır, ancak karbonhidratlar "karışık", işlenmemiş ise bu sorun teşkil etmez. Toplam ve LDL kolesterol de düştüyse (Ornish diyetinde olduğu gibi) düşürülmüş HDL seviyesi için endişelenmeye gerek yoktur ve çok düşük yağ diyetine yapılacak Omega 3 balık yağı takviyesiyle sorun giderilecektir. Bu diyetin artıları meyve, sebze, hububat ve lif bakımından zengin, doymuş yağ, şeker, işlenmiş karbonhidratlar ve tuz bakımından düşük olmasıdır.

Bilimsel Temel: Çok düşük yağ, yüksek karbonhidrat diyeti bu yöntemle kalori miktarını azaltabiliyorsanız, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Karbonhidratları tek başına aşırı tüketmek mümkün olabilir, diyetin işe yaraması için bazı sınırlar getirilmelidir. Ornish, diyetlerinin neden işe yaradığına dair hiçbir saçma düşünceyle ilgilenmemiştir.

E-Bültenimize Abone Olun
Top