Düşük Yağ Diyetler

Düşük Yağ Diyetler

Düşük yağ diyetleri yağları azaltmayı amaçlar ve genellikle doymuş yağların alımını en aza indirmek üzerinde yoğunlaşmıştır. Doymamış yağlı gıdaların çok az miktarda alınmasına izin verir. Bazı düşük yağ diyetleri diğerlerinden daha az yağ içerirler ve toplam yağ miktarı %20'den az olan diyetler Çok Düşük Yağ Diyetleri başlığının altında tartışılmaktadır. Burada azaltılmış yağ diyetleri, %20-30 oranındaki düşük yağ diyetlerinden yana olanlara ya da bunlara karşı olanlara bakıyoruz.

Diyet

Günlük kalori miktarı: 1500 Vaat edilen kilo kaybı: Pek çok düşük yağlı diyet haftada 0,5-1 kg. kilo kaybını öngörür.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Küçük bir kâse müsli, yağı alınmış süt ile, taze meyve, bir dilim kızarmış ekmek, üzerinde çok ince sürülmüş marmelat ile.

Öğle: Salamura tonbalığı, Fransız usulü az yağlı salata sosu ile; az yağlı yoğurt, bir avuç kuru kayısı.

Akşam: Yağsız tavada pişirilmiş ince bir dilim dana eti ve çok az fıstık yağıyla pişirilmiş sebze, erişte, muz ve bir bardak şarap.

içecekler: Çay, kahve (yağsız sütle), su, meyve suyu.

Kısa süreli etkiler: Yüksek karbonhidratlar içeren bir diyet olduğu için hızlı kilo kaybı gözlemlenmez. Ancak düşük yağ diyeti toplam kalori bakımından ölçülüyse, yağ kaybı hemen başlayabilir.

Uzun süreli etkiler: Dünya Sağlık Örgütü ölçülü bir şekilde azaltılmış yağ, yük¬sek karbonhidrat diyetlerinin uzun vadede temel kalori hesaplamalarından daha iyi sonuçlar elde ettiğini ortaya koymuştur. Amerikan Tarım Bakanlığı bu tür diyetlerin "istenildiği kadar" (sınırsız karbonhitratlar) tüketildiğinde kilo kaybına yol açtığını belirtmiştir. Diğer çalışmalar ölçülü bir şekilde kalori azaltan diyetleri katı olanlara tercih ettiklerini ortaya koymuştur.

Kullanım kolaylığı: Pek çok düşük yağlı diyetin ılımlı yapısı diğerlerinden daha kolay izlenebilir olduğu anlamına gelir. Kullanılan yiyecekler genellikle bilinen besinlerdir. Maliyet: Yüksek bir maliyet gerektirmez ve hububat, kök sebzeler gibi karışık karbonhidratlar pahalı değildir.

Damak zevki: İnsanlar yüksek yağ diyetini uygulamakta önceleri zorluk çekerler.

Tokluk: Karbonhidratı yüksek diyetler tok tutar. Meyve ve sebze tüketimi pek çok düşük yağ diyetini yüreklendirir. Bu tabağın dolması ve yemek yeme süresinin uzayarak tokluğun artması demektir.

Sağlık faktörü: Pek çok uluslararası kalp merkezi ve otoriteler düşük miktarda doymuş yağ ve yüksek karbonhidrat diyetlerini kalp hastalıklarını engellemenin iyi bir yolu olarak öneriyorlar.

Bilimsel temel: Düşük yağ diyetleri insanlara tüketikleri kalori miktarını azaltarak kilo verdirir. Kalori azaltarak yavaş ve düzenli kilo kaybı olur. Yine de, düşük yağ diyeti uygulayıp bol miktarda karbonhidratlı besinler ve düşük yağlı proteinler (ya da alkol) tüketmek mümkün. Bu nedenle, diyetin toplam kalori içeriği ölçülü bir hale getirilmezse, düşük yağ diyeti işe yaramaz.

E-Bültenimize Abone Olun
Top