Kalori Değiştirmeli Diyetler

Kalori Değiştirmeli Diyetler

Bu 1980'lerin en büyük diyet fenomeniydi. Kitap (Martin Katahn tarafından kendisi 50 kilo verdikten sonra yazılmış) bugün hâlâ satılıyor ve diyet her gün alabileceğiniz kalorinin yerini değiştirerek işliyor. Tam bir değiştirme 3 hafta sürüyor ve Katahn'a göre bu metabolizmayı üst seviyede tutuyor.

Diyet

Kadınlar haftada günlük 600 (ilk üç gün) ya da 900 kalori (sonraki dört gün) alıyorlar, sonra bir hafta günde 1200 kalori alıyorlar, sonra yeniden 600, 900'e dönüyorlar. Erkekler 1. ve 3. haftalarda 1200/1500, 2. hafta 1800 kalori alıyor. Sonra en azından bir hafta normal yiyorsunuz, sonra yeniden diyete dönüyorsunuz. Bu tipik bir düşük kalori, az yağlı, küçük porsiyon diyetidir.

Günlük kalori miktarı: 1200

Vaat edilen kilo kaybı: Belirtilmemiş.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Milkshake

Kuşluk: Elma

Öğle: Milkshake

Akşam: Izgara tavuk, fırında patates, 2 servis kaşığı sebze, etsuyu ve muz.

İçecekler: 6-8 bardak su ya da kalorisiz (diyet) içecekler.

Kısa sureli etkiler: Çok düşük kalori düzeyi, özellikle kadınlar için, süratli kilo kaybına neden olacaktır, çoğu sıvı kaybıdır.

Uzun süreli etkiler: Katahn'in önerdiği gibi kullanıldığında kilo kaybı devam eder, uzun süreli kullanımlar için düşük kalori hesabı önerilmektedir. Çalışmalar hızlı verilen kiloların çabucak geri alındığını gösteriyor. Kullanım kolaylığı: Üç haftalık menüler halinde ve sıradan yemeklerle hazırlanıyor.

Maliyet: Orta.

Damak zevki: Oldukça eski moda "beyaz peynirli, kızarmış ekmekli" bir diyet, arada birkaç iyi reçete var.

Tokluk: Küçük porsiyonlar, düşük kalori hesabı (kadınlar için) glisemik indeks bakımından zengin pek çok yiyecek var ki bu da tokluk anlamına geliyor.

Sağlık faktörü: Kadınların üç haftalık bir diyet için günlük ortalama kalori miktarı 900'ün üzerinde. Bu sağlıklı bir zayıflama için çok düşük bir miktar ve gıda zafiyetlerine neden olabilir.

Bilimsel Temel: Katahn tüketilen kalori miktarındaki değişimin metabolizmayı kilo vermeniz için gerekli şekilde hızlandıracağını iddia ediyor. Aslında, kilo kaybı süratli olur, çünkü diyet planında daha fazla kalori harcamanıza yardım edecek ve metabolizmayı hızlandıracak etkin bir egzersiz (günde 45 dakika aerobik egzersizi) gerekmektedir. Yeni bir şey yok, sıkıcı gelmesin diye bilimsel zırvalıklarla süslenmiş düşük kalorili diyet ve egzersiz planı.

E-Bültenimize Abone Olun
Top