Şeker Engelleyici Diyetler

Şeker Engelleyici Diyetler

İlk olarak 1995'de piyasaya çıkan Sugar Busters, 1998'de yeniden yayımlanmış, dünya çapında bir kitap haline gelmiştir. Yazar her türlü harici şeker ve glisemik indeksi yüksek yiyeceklerin alımından kaçınarak kilo verilebileceğine ve daha sağlıklı kalacağımıza inanıyor. Insülin direncinin obeziteye neden olduğuna ve şekerin toksik bir madde olduğuna inanıyorlar.

Diyet

Bu diyet Zone (yüksek şeker ihtiva eden yiyeceklerden uzak duran) ile benzerlikler gösterir, ancak biraz daha fazla yağ ve daha az karbonhidrat içerir (Sugar Busters %30 protein, %40 yağ ve %30 karbonhidrat içerir). Kırmızı et ve tavuk, balık, zeytinyağı, fındık ve sebze ve meyve yiyebilirsiniz. Tatlı patates, kepekli ekmek, beyaz makarna, esmer pirinç ve yulaf gibi karbonhidratlar da az miktarda yenebilir, ancak patates ya da beyaz ekmek, makarna, pirinç ya da havuç gibi işlenmiş karbonhidratları yemek yasak, baklagiller hesaplanmıyor artık. Ve elbette rafine şeker de yasak.

Günlük kalori miktarı: 1200

Vaat edilen kilo kaybı: Belirtilmemiş, ancak kitapta incelenen olaya göre beş aylık bir periyodun sonunda haftada 1.6 kg. verilmiştir.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Portakal suyu, sıcak yulaf ezmesi yağı alınmış süt ile; kahve.

Öğle: Hindi, kepekli ekmek, light mayonez ve salata.

İkindi: 1 elma.

Akşam: Izgara dana filetosu, esmer pilav, soğan, taze fasulye, 12 adet taze fındık.

İçecekler: Düşük kalorili diyet içecekler, su, çay, kahve.

Kısa süreli etkiler: 14 günlük diyet harfi harfine uygulanırsa kilo kaybı kısa sürede görülmelidir. Porsiyonlar belirtilmediği için canınız istediğinde fazladan kalori almak kolay olabilir.

Uzun süreli etkiler: Diyete devam edildiği takdirde, kilo kaybı da sürer. Porsiyon ölçüleri hakkında çok az bilgi verilmesine rağmen kalori kaybı yasak yiyeceklerden uzak durmak koşuluyla gerçekleştirilecektir.

Kullanım kolaylığı: Takip etmesi çok kolay ve çok azı sıradan yemeklerden değil.

Maliyet: Orta yüksek arası.

Damak zevki: Çok çeşit olduğu için lezzetli. Bazı hoş reçeteler verilmiş.

Tokluk: Yüksek sekerli yiyecekler kullanıldığı için oldukça iyi, bol miktarda protein var, nişastalı karbonhidratlar çok az.

Sağlık faktörü: Yazarın yağsız et ve düşük yağlı süt ürünleri alımı konusundaki ricasına rağmen, diyet mevcut tavsiyelere uygunluk açısından hâlâ yüksek miktarda yağ, çok düşük karbonhidrat ve diyet lifleri içermektedir. Bazıları için uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilecek yüksek protein içermekte. Düşük şekerli ve şekersiz olmaları halinde baklagilleri önem vermemek, patates ve havuç gibi yiyecekleri yasaklamak çok küçük faydalar sağlar. Bir başka gerçek de küçük miktardaki harici şekerlerin dengeli diyetlerde sağlıklı olmadığıdır.

Bilimsel temel: Uluslararası Obezite Dergisi tarafından 2001 yılında yayımlanan şekerin kilo vermedeki etkileri üzerine yapılmış çalışmaya göre bu tür diyetlerde şekerden uzak durmanın önemi tartışmalıdır; hem şekersiz hem de %10 seker ihtiva eden diyetlere katılanlar aynı miktarda kilo vermişlerdir. Diğer çalışmalar az miktarda şeker alımının diyetin devamına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Inisülinin kilo alımına neden olduğu sonucu tamamıyla yanlıştır -çok yiyip/az hareket ederek yaratacağınız enerjiyle kilo alırsınız. Bu tür kalorileri ihtiva eden yiyecekler önemli değildir. Düşük şekerli yiyecekler, iştahı keser, kan sekerini düzenler ve düşük kalorili diyetlere destek olur. Sugar Busters ile kilo verecekseniz, diyetinizdeki tüm kaloriyi azaltacağınız için başarılı olacaksınız.

E-Bültenimize Abone Olun
Top