Zone Diyeti

Zone Diyeti

Orijinal Zone diyeti -Enter the Zone-1966 yılında Amerikalı biyokimyager Barry Sears tarafından yazıldı ve o zamandan beri milyonlarca adet farklı Zone diyet kitabı satıldı tüm dünyada.

"The Zone", %40 karbonhidrat, %30 protein ve %30 yağ içeren bir diyet yaptığınızda gittiğiniz yerdir. Sears bu şekilde yemek yemenin sadece opti¬mum yağ yakma ve kilo kaybını üretmediğini, inisilün, glikagon ve içinde eicosanoids türü maddeler olan hormonların dengesini kurarak aynı zaman¬da kalp hastalıkları, kanser ve başka hastalıklarla mücadele ettiğini öne sürmüştür.

Diyet

Bir günde ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu bulursunuz ve sonra her biri 7 gramlık "bloklara" ayrılmış bu protein miktarını alırsınız. Sear Zone içinde kalmak için bu miktardan az ya da çok yememeniz gerektiğini söylüyor. Onaylanan proteinli gıdalar çok düşük yağlı kümes eti, balık, süt ürünleri ve vejetaryen proteinler. Zone içinde kalmak için, her protein bloğu ile 9 gramlık bir karbonhidrat bloğunu da yemek zorundasınız. Onaylanan karbonhidratlı gıdalar tüm meyveler ve sebzeler ve baklagiller¬dir. Bu karbonhidrat grubundaki tek onaylanan nişasta yulaf ezmesidir. Onaylanmayan karbonhidratlar patates, makarna, pilav, ekmek, bazı baklagiller, mısır, şeker ve havuç ya da muz gibi çok şekerli meyve ve sebzelerdir. Aldığınız her protein ve karbonhidrat bloğuyla birlikte 2 gr.'dan az yağ bloğu da alıyorsunuz zeytinyağı ve tekli doymamış yağlar onaylanan yağlardır; doymuş yağlar onaylanmaz.

Günlük kalori miktarı: Günde 56 gram proteine ihtiyaç duyan orta şişmanlıktaki bir kadının (Zone hesaplamalarına göre) kalori hesabı yaklaşık 536'dır. Her gün aerobik idman yapan kilolu ve aktif bir kadının, Zone hesaplamalarına göre, günde 86 gram proteine ihtiyacı vardır, kalori hesabı da yaklaşık olarak 800'dür.

Vaat edilen kilo kaybı: Haftada 0,5 kg.

Kısa süreli etkiler: İlk haftalarda kitapta belirtilenden daha fazla kilo vere¬ceksiniz, bunun pek çoğu da sıvı kaybı olacak.

Uzun süreli etkiler: Kalori bakımından çok düşük bir diyet olduğu için kısa süreyi aşan uygulamalarda insanlar İçin pek tavsiye edilir bir diyet olmayacak. Kitaptaki yönergeleri okuyarak diyeti devam ettiren bazı kişiler çok aç, bitkin ve hevessiz olduklarını belirtmişlerdir, ki bu Zone diyetine göre hissetmeniz gerekenlerin tam karşıtıdır.

Kullanım kolaylığı: Mutlaka hatırlayın; pek çokları her öğünde kitaba yakın olma ihtiyacı duyarlar. Kalori hesaplamasanız da, blokları hesaplamak zorundasınız. Ölçüp, değerlendirmek ve bloklarınızın doğru miktarda protein, karbonhidrat ya da yağ içerdiğinden emin olmalısınız.

Maliyet: Ortalama bir rakam.

Damak zevki: %3Ö oranında yağa izin verildiği için normal yemekler hazırlayabilirsiniz, ancak pek çok kişi patates, pilav, makarna ve ekmeğin olmayışından hoşlanmayacaktır. Bazı hoş, lezzetli tarifler verilmiştir.

Tokluk: Pek çoklarının yemesine izin verilen yiyecek miktarı küçük porsiyonlarda ve çok düşük kaloride olacak. Diyette iştahı kesecek ketosis olmadığından, insanların çoğu rejim boyunca kendilerini aç hissedecekler.

Sağlık faktörü: Temel besinlerin toplamdaki dengesine baktığımızda yüksek yağ, yüksek protein Atkins ya da çok düşük yağ Pritkin gibi diğer yağ diyetlerine kıyasla kötü bir diyet değil ve yemenize izin verilen yiyeceklerin neredeyse hepsi "sağlıklı" türden besinler, sadece bazıları için yeterli miktarda değil. Patates ve ekmek gibi karışık karbonhidratlardan kaçınmaya yine de pek gerek yok. Eğer kilo verme planı başarılı bir şekilde izlenirse, sağlık üzerindeki faydaları açıkça görülecektir. Yüksek kalorili diyetlerin (Dünya Sağlık Örgütü en az 1200 kalori önermekte) daha iyi tolere edildiği ve tıbbi gözetim altında yapılmayan çok düşük kalorili rejimlere kıyasla daha uzun vadeli basarı elde ettikleri gösterilmiştir.

Bilimsel Temel: Size kilo verdirecek 40-30-30 dengesinde özel bir diyet yok. "Zone"a girmek pek çok kişide ağır kalori kaybına neden olacak ve bu da kilo kaybıyla sonuçlanacak. Kitaptaki "bilimsellik" gıda uzmanlarının bildiği gerçeklerin tahrif edilmesidir. Eicosanoids hastalığa neden olmaz ve karbonhidratlar ve insülin sizi şişmanlatmaz -ihtiyacınız olandan fazla kalori almazsanız.

E-Bültenimize Abone Olun
Top