Sabah Gazetesi

Sabah Gazetesi

  • Sezen ve Ata'nın diyetisyen sırları
    Sezen ve Ata'nın diyetisyen sırları
  • Sezen Hanım kirazı yiyor saplarını da kaynatıyor
    Sezen Hanım kirazı yiyor saplarını da kaynatıyor
  • Kahvaltıda diyet için armut ve nar
    Kahvaltıda diyet için armut ve nar

Sezen ve Ata'nın diyetisyen sırları

Taylan Kümeli, Basın, Sezen Aksu ve Ata Demirer'in Diyetisyen Sırları

Sezen Aksu, diyet için işin uzmanı Taylan Kümeli'ye başvurmadan önce, karakterini sınamış! Diyetisyen Canan Aksoy; Demirer'e pizza, zeytin, balık zeytinyağı yedirip tam 22 kilo verdirdi..

SIRRI MISIR PÜSKÜLÜ

Deniz Seki'ye 13 kilo verdiren, Pınar Altuğ'a gelin diyeti hazırlayan beslenme ve diyet uzmanı Taylan Kümeli, Sezen Aksu'nun oyununa gelmiş! Kiraz sapı, avokado yaprağı ve mısır püskülünden oluşan özel karışım içirerek Aksu'yu zayıflatan Kümeli başına gelenleri şöyle anlattı:

EMEKLİ ÖĞRETMEN!

Bir gün birisi aradı. 'Evladım, İzmirli emekli öğretmenim. Böbrek hastasıyım; param da yok. Bana bakar mısın?' dedi. Sesini Sezen Aksu'ya benzettim ama 'Allah Allah' deyip telefonu kapattım. Sonra sahiden Sezen çıktı. Gelmeden önce karakterimi anlamak için beni test etmiş.

MOTİVASYON ÖNEMLİ

Ata Demirer, sahnelere tığ gibi' döndü! Diyetisyen Canan Aksoy fazla kilolarından şikayetçi olan ancak bir türlü zayıflayamayan Demirer'e, altı ayda 22 kilo verdirdi. Aksoy, işin püf noktasının motivasyon olduğunu belirtip ünlü komedyenin nasıl kilo verdiğini anlattı:

DOZUNDA ALKOL VAR

Ata Bey; her gün zeytinyağı ve zeytin yedi. Haftada bir ise kışın hamsi ve ıspanakla, yazın somon ve enginarla buğday unundan yapılmış pizzayı salata ya da ayranla yedi. Alkolü dozunda tüketti. Normalde yarım saat yürüyorsa, alkol alınca ertesi gün bir saat yürüdü.


Kaynak:  Sabah Gazetesi

Sezen Hanım kirazı yiyor saplarını da kaynatıyor

Taylan Kümeli, Basın, Sezen Hanım kirazı yiyor saplarını da kaynatıyorDeniz Seki'ye 13 kilo verdiren, Pınar Altuğ'a gelin diyeti yaptıran ünlü diyet uzmanı Taylan Kümeli milletvekilleri ve ordu mensuplarını da zayıflatıyor.

* Çok pratik bir kaynatımlık sularınız var sizin. Bize birkaç tarif verebilir misiniz? 

Tabii, 5 bardak suyun içine 3 kayısı, 1 limon, bir avuç içi maydanoz, bir avuç içi kiraz sapı, üç yeşil çay koyup kaynatıyorsunuz. Sabahtan akşama kadar içiyorsunuz. Bu bağırsak problemini çözüyor. İştahı çok açık insanlar da, iki paket vişneyi, 6 bardak su ile kaynatıyorsunuz. Gün boyu içiyorsunuz. Tanelerini de yiyorsunuz.

* Pınar Altuğ'a gelin diyeti hazırladınız. Peki Pınar Hanım'a hamilelik diyeti de hazırladınız mı? 

Pınar bir Başak burcu ve inanılmaz disiplinlidir. Ben diyet listesi verince hemen alışveriş listesini oluşturur. Anlarsınız ki, bu diyeti Pınar yapacak! Ama tabii şu gerçek ki, hamilelikte insanlar başka bir boyuta geçiyor. Henüz bir şey yapmadık o yüzden.

* Deniz Seki'ye de 13 kilo verdirdiniz... 

Deniz bir kere yaratıcı bir insan. Öyle olduğu için gel gitleri var. Onun ruhsal yapısıyla vücudunun gel gitleri çok paralel. Ama o da söz dinliyor.

DIŞ ETKİLER VAR

* Dünya starları bizim sanatçılarımızdan daha daha fit duruyor. Neden bizimkiler bir zaman sonra kendilerini bırakıyorlar sizce? 

Bir bütün içinde maalesef çok fazla dış etken var ülkemizde. Madonna'nın albümünü çıkartırken, 'ne kadar satacak, ne olacak' diye düşündüğünü zannetmiyorum. Bunlar çok etkiliyor.

* Sezen Aksu sizin tavsiyenizle kiraz sapı suyunu kaynatıp içiyormuş... 

Evet. Kiraz sapı, avokado yaprağı, mısır püskülü Sezen Aksu'nun içtiği özel bir karışım. Ananas yiyor. Kiraz sapında vücudunuzdan su atacak çok büyük unsurlar var. Sezen Hanım'ın yaptığı en güzel şey kirazları yiyor, kiraz saplarını kaynatırken içine birkaç kiraz daha atıyor ve onu gün boyu içiyor.

* Sezen Aksu, Osman Müftüoğlu'nun denetiminde ama siz de ilgileniyor musunuz hâlâ? 

Evet Sezen Hanım, şu anda başka bir tedavi görüyor. Ama onunla ilgili şöyle bir anım var. Beni bir gün birisi aradı. "İzmirli emekli öğretmenim ben. Evladım, ben böbrek hastasıyım, param da yok. Bana bakar mısın?" dedi. Sesini o kadar çok benzettim ki Sezen Aksu'ya, 'Allah Allah' diyerek telefonu kapattım. Benim karakterimi anlamak için böyle esprili bir şey yapmış meğer.

* Politikacı eşlerini nasıl buluyorsunuz? 

Cuma ve cumartesi Ankara'ya gidiyorum zaten onlar benim danışanlarım. Milletvekili ve ordu mensuplarından hastalarım var. Yorum yapamam.

* Milletvekilleri eskiden daha göbekliydi. Sizin eseriniz mi bu fit halleri? 

Evet milletvekillerinin göbekleri gitti. Çok söz dinliyorlar! Benim Ankaralı hastalarım hiç beni üzmeden kilo veriyor.


Kaynak:  Sabah Gazetesi  

Kahvaltıda diyet için armut ve nar

Taylan kümeli, Basın, Kahvaltıda diyet için armut ve narÜnlü diyetisyen Taylan Kümeli, Gümüşsuyu’ndaki evinde bizim için kahvaltı hazırladı. Sofrada çeşit çeşit peynirlerden domates ve salatalığa kadar ne ararsanız vardı. Sofranın baştacı ise; Kümeli’nin içine nar ve armut eklediği müsliydi..... 
Taylan Kümeli, Türkiye’nin en ünlü diyetisyenlerinden biri... Tanınmış pek çok kişinin kilolarından kurtulmasını o sağladı. Bugüne kadar birçok özel diyet reçetesi, beslenme programı ve taylight diyet mönüsü hazırladı. Başkalarına önerdiği diyetleri kendine de uygulayıp uygulamadığını anlamak için bir sabah Kümeli’nin konuğu olduk. Önce sofrasına oturduk, sonra kahvaltı dersimizi aldık. Kümeli’nin kahvaltı sofrasından aç kalkılmıyor. O kadar bol çeşit var ki; insan istese de çok fazla yiyemiyor. Ünlü diyetisyen, özellikle müsliyi büyük bir iştahla yiyor...

SUCUK HAFTADA BİR!

* Sizce kahvaltı masasına çok çeşit konması doğru mu? Yoksa bir tabağa birkaç parça şey mi hazırlamalı?

Bence insanlar masaya çok çeşit koysunlar ve iradelerini sınasınlar. Masaya çok az şey koymak, işin kolay yanı. Bence onun yerine kendinizi yemeniz gerektiği kadar yemeye alıştırın. Çünkü dışarıda çok daha fazla yiyecekle karşılaşabilirsiniz. Onlara karşı direnciniz gelişmeli. Bunun alıştırmasını evde kendinize geniş bir sofra hazırlayıp, kısıtlı yiyerek yapın. Dışarıda kahvaltı yapacağım zaman kendime, ’Sadece mekan değişti, kafam değişmedi’ derim. En çok Gezi Pastanesi’nin ve The Marmarma’nın kahvaltısını severim. Kabataş’ta ada vapurlarının kalktığı yerde kahvaltı etmek gibisi de yoktur.

* Kahvaltı sofranızda hangi yiyecek asla bulunmaz? 

Poğaça yok, börek yok, hamur işi hiç yok! Tereyağı da genelde yoktur. Çok canım çekerse, bir parça tereyağı ve kaymak yerim ama bunları genelde soframda pek göremezsiniz. Salam, sosis ve sucuk da genelde soframda yer almaz. ’Hiç yemiyorum’ diye bir şey yok tabii. Haftada bir gün sucuklu yumurta yerim ya da kendime salamlı sandviç yaparım. Canım çok fazla sucuk çekerse sucuğu önce haşlarım, sonra da suyunu dökerek ızgara yaparım. Üzerine bir tane yumurta kırıp, öyle yerim.

HEP FARKLI ŞEYLER YERİM 

* Kahvaltıda en önem verdiğiniz şey nedir?

Her gün farklı şeyler yemektir. Her gün aynı tür kahvaltı yapmam. Haftada 6 gün müsli yiyebilirim ama her gün içine farklı tatlar koyarım. Bir gün yulaf, bir gün süt ve meyve, bir gün yalnızca yumurta yerim.

* Kahvaltısız güne başladığınız olur mu? 

Olmaz. Kahvaltı olmazsa olmazımdır. Zaten kan şekerim düşük. Sabah tiroit ilacı alıyorum. Her sabah 07.30’da kalkıyorum. İlacın ardından bir şeyler yemek için bir saat geçmesi gerekiyor. Bu arada kahvaltıdan önce mutlaka limonlu ılık suyumu içerim. Limonlu suyumun içine karabiber ve keten tohumu da koyuyorum. Böylece güne metabolizmamı hızlandırarak başlıyorum. Sabah 08.00 gibi kahvaltı masasına oturmuş olurum.

BÜTÜN EKMEKLER KEPEK

* Kahvaltı sofranızda ekmeğe yer veriyor musunuz? 

Genellikle kepekli lavaş kullanıyorum. Çok ekmekli kahvaltıyı pek tercih etmiyorum. Bir ya da iki dilim ekmek yenilecekse, kepekli olanları seçmek lazım.

* Kahvaltıda simit yiyip, çay içtiğiniz olmuyor mu hiç? 

Bizim bakkalın simidi çok güzel oluyor. Arada bir bana simit gönderiyor. Zaman zaman simit yiyorum yani. Benim için kahvaltı çok önemli çünkü evimde geçirdiğim tek öğün. Akşamları evimde yemek yiyemiyorum. Genelde dışarıda yiyip, eve geliyorum. Eve çok geç geldiğim zamanlarda ise, sadece meyve yiyip yatıyorum.

* Müslinin içine koyduğunuz meyvelere dikkat ediyor musunuz? Meyve seçiminde kendinizi kısıtlar mısınız? 

Portakalı sabah kahvaltısında pek kullanmam. Meyvelerden hep iki kaşık kullanırım. Nar varsa mutlaka müslinin içine ilave ederim ama sadece iki kaşık. Bir dilim de ananas eklerim. Bazen armut da koyuyorum. Armut hem selenyum içerdiği, hem de yüksek posalı olduğundan iyi bir diyet meyvesidir.

EVE ÇİKOLATA ALMAYIN 

* Sabah kahvaltısı çocuklar için de çok önemli bir öğün. Kahvaltı sırasında yiyecekleri obez çocukların önünden almak doğru bir davranış mı? 
Obezite, çocuklarda gün geçtikçe daha çok yayılıyor. Benim çok çocuk hastam var. Aileler daha bilinçli davranmalı. Çocuğun önünden yemek çekmek yerine, ona hoşuna gidecek yeme alışkanlıkları kazandırmalı. Çocuklara her gün farklı kahvaltılar hazırlanmalı. Müsli önemli bir alışkanlıktır ama çocuğa her gün müsli verirseniz, bir süre sonra sıkılır. Her gün simit verirseniz, simitten de sıkılır. Çeşitli kahvaltı önemlidir. Fındık ezmesi ve çikolatayı, evde bulundurmamaya özen gösterin. Krep gibi yiyecekleri nadiren yapın. Çocuğun bunların tadını bilmesi önemlidir ama bunlar her kahvaltı masasında olmasın. Çocuk, kahvaltıyı bisküvi ile geçiştiremesin.


Kaynak:  Sabah Gazetesi
E-Bültenimize Abone Olun
Top