Beta Karoten

Beta Karoten

Beta karoten bir karotenoiddir. Daha açık bir ifade ile vücudumuzda kolaylıkla A vitaminine dönüşen ve bitkilerde bulunan bir bileşendir. çoğunlukla beta karoten kendi başına A vitaminin bir formu olarak düşünülür. Yeterli miktarda A vitamini tüketimi, iyi görme, kuvvetli bağışıklık ve genel sağlık bakımından çok faydalıdır.

Beta Karoten Kullanımı

Beta karoten hücre yıkımını engelleyen bir antioksidan olarak popüler hale gelmiştir. Birkaç çalışma gösterir ki; meyve ve sebze tüketimi fazla olan kişilerde beta karotence zengin olması bakımından kanser riski ve kalp rahatsızlıkları riski azalır. Ancak, çalışmalar; beta karoten destek haplarının da aynı faydalara sahip olup olmadığını kanıtlamamıştır. Beta karoten suplemenleri kişilerin spesifik sağlık sorunları için yardımcı olabilir. Destek haplar A vitamini eksikliğinde de kullanılabilir. Bu aynı zamanda EPP konusunda da yardım edebilir. Ancak iki koşulda nadiren görülür.

Beta karoten suplemenleri ile ilgili gelecek vaat eden bir çalışma mevcuttur:  Bunlardan en önemlisi osteoartrit tedavisine olumlu katkılarıdır. Beta karotenin çinko, C ve E vitaminleriyle alınması erken yaşlanmayı önler ve yaşa bağlı kas dejenerasyosunu azaltıp, yaşa bağlı körleşmeyi engeller.

Betakaroten suplemenlerinin diğer faydaları da hala araştırma üzerindedir. örnek olarak katarakt tedavisi, alzeimer tedavisi ve sistik fibros tedavisi bunların arasındadır.

Beta Karotenin kullanım dozu ve kullanma talimatları

A vitamininin diyette kullanma izni söz konusu ise, betakaroten kullanma izni söz konusu değildir. çalışmalar dozajın, günde 15mg. ile 180mg. arasında değiştiğini bildirmektedirler.

Beta karotenin, belirtilmiş tolare edilebilir bir üst limiti yoktur. Yine de yüksek doz ya da uzun süreli kullanım tehlikeli olabilir.

Beta Karotenin Besin Kaynakları

Amerikan Kalp Derneği, betakaroteni haplardansa besinlerden temin etmenizi öneriyor.

• Havuç
• Tatlı patates
• Pazı ve Ispanak
• Kayısı

En güçlü betakaroten kaynağı sebzelerdir. Dondurulmuş ya da konserve edilmiş olanlar daha düşük oranda içerirler.

Beta Karoten Destek Bilgisi

Beta Karoten, kapsül ya da tablet olarak alınabilir. Beta Karoten standart multivitaminlerin içinde –diğer suplemenler gibi- yer alabilir.
Beta-Karoten Uyarıları

Yan Etkiler: Betakarotenin fazla tüketiminde geçici pigment bozukluğu yaşanır ve cilt sararabilir ya da turunculaşabilir.Riskler: Yararları açık olmamakla beraber; beta karoten suplemenleri bazı ciddi risklere sahip. Sigara içen insanlar, aspest soluduklarından betakaroten suplemeni almamalıdırlar. Her koşulda, uzmanlara danışılmalı diğer irili ufaklı riskler hakkında bilgi alınmalıdır.

Etkileşimler: Eğer düzenli olarak ilaç kullanmaktaysanız; doktorunuza beta karoten suplemeni alıp alamayacağınızı sorunuz. Çünkü, beta karotenin bir gurup kolesterol ve diğer ilaçlarla etkileşimi vardır.

E-Bültenimize Abone Olun
Top