Ekinezya

Ekinezya

ECHINACEA PURPUREA (L.) MOENCH

ASTERACEAE (COMPOSİTAE)

Kuzey Amerika'nın ortası ve güney doğusunda yetişir.

Tıbbi Nitelikleri: Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kullanıldığı Yerler: İdrar ve solunum yolları enfeksiyonları, grip, zor iyileşen yaralar.

Tarihçesi: Bitki çok eskiden beri Kuzey Amerika'da yaşayan Kızılderililer tarafından yaralar için ezilerek kullanılmaktadır. Ayrıca bitki, romatizma, migren, sıtma, hemoroit, yara ve yılan ısırıklarının tedavisinde yararlanılmıştır. Amerika'da halk arasında iç ve dış enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırmak için kullanılmaktadır.

Botanik: Bitkinin boyu 50-150 cm arasında değişir. Geniş yapraklar mızrak veya yumurta biçimlidir, kenarları genellikle dişlidir. Erguvan renkli çiçekler yalnız başına veya birkaçı bir arada açar. Dil biçimli çiçek yaprakları 10-20 adettir. Çiçek yapraklarının boyu 2,5 – 5 cm arasındadır. Çiçekler hazirandan ekime kadar açar.

Nelerinden Yararlanılır: Tüm bitkiden yararlanılır. Aynı amaçlarla Echinaceae Angustifolia DC. Ve Echinaceae Pallida Nutt.'dan da yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Bitki genellikle çiçek açtığı sürece toplanır.

Kokusu ve Tadı: Kendine özgü bir kokusu, rahatsız edici olmayan bir tadı vardır.

Yan Etkileri: Bazı durumlarda ekinezyaya aşırı hassasiyet görülebilir. Birleşikgillere (compositae) karşı duyarlı olanların dikkatli olmaları gerekir.

Ekinezyadan ilaç hazırlayanlarda deri döküntüleri, kaşıntı, ender olarak yüz şişmeleri, nefes darlığı, baş dönmesi ve tansiyon düşmesi görülebilir. Ekinezyadan hazırlanan ilaçlar verem, MS, AIDS ve diğer otoimmun hastalıklarda uygulanmamalıdır. Bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanılanlar, düzensiz kalp ritmi, mantar, romatizma, yüksek tansiyon, kireçlenme ve kalp hastalıkları tedavisi için ilaç kullananlar, karaciğeri yorun türden ilaç kullananlar doktora danışmadan ekinezya kullanmamalıdır.

Dikkat: Bitki içten veya dıştan, 8 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Kullanma Biçimleri: İçten veya dıştan uygulanır.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri: Kök Çayı: 0,5-1 gr. Köke 150 ml. Kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı yemek saatleri arasında içilir.

Su: Taze Çiçekli bitki preslenerek elde edilir. Günde 6-9 ml içilir.

İçindeki Bazı Maddeler: Aklilamid, polisakkarit, poliasetilen, kahve asidi.

E-Bültenimize Abone Olun
Top