Ihlamur (TILIA - Tiliaceae)

Ihlamur (TILIA - Tiliaceae)

Tilia sözcüğünün Yunanca lif anlamındaki tilos sözcüğünden geldiği sanılmaktadır. Anavatanı kuzey yarim kuredir. Theophrast ihlamurun iki türü olduğunu yazmıştır.Plinius ve Galen ıhlamuru lepra, göz iltihaplari, ağiz içi yaraları ve ayak çibanlari için kullanılmıştır. Lonicerus odununu damitarak kolik, hemoroit ve epilepsi, kömürünü ise kan tükürme için kullanmıştir. Kneipp kronik öksürük ve balgamlanmada ıhlamur çiçeği çayından yararlanılmıştır.

Leclerc çiçek çayını yorgunluktan kaynaklanan gerginliklerden için önerilmiştir.

Ihlamur ağacı yaklaşık 2500 yıldır tanınmaktadır. Herodot bazi uygarlıkların ıhlamuru dini törenlerde kullandıklarını yazmaktadir. Eski Cermenler ve Slavlar için ıhlamur kutsal bir ağaçti. Çocuğu dünyaya gelen herkes kader kısmet ağaci olarak ıhlamur dikerdi. Almanlar ıhlamura masal, hikãye ve mitlerinde geniş yer vemiştir. Günümüzde Almanya'da Linde yani ıhlamur adiyla başlayan veya biten birçok yer adi vardir.

Tıbbi Nitelikleri: Kramp çözücü, safra artırıcı, terletici, uyku verici, yatıştırıcı, yumuşatıcı.

Yapilan araştirmalar ıhlamur çayi ve birkaç aspirinle tedavi edilen gripli çocukların, penisilin ve sulfonamidle tedavi edilen çocuklardan daha cabuk iyileştiklerini ve bu tedavide daha az sorun çıktığını göstermiştir.

Kullanıldığı Yerler: Albüminüri, baş ağrısı, gut hastalığı, deri lekeleri, göz, kalp çarpıntısı, karaciğer, korku, lumbago, mide bozuklugu, romatizma, uykusuzluk.

Botanik: Ülkemizde çeşitli türleri yetişir.

T. Argentea Desf,, gümüşü ıhlamur Tekirdağ, Istanbul, Bursa, Bolu Zonguldak, Çanakkale, Hatay çevresinde yetişir.

T. Rubra DC., kafkas ıhlamuru Bolu, Zonguldak, Samsun,Giresun ,Çoruh, Kars, Çanakkale çevresinde yetişir. I. Cordata Miller,küçük yapraklı ıhlamur İstanbul çevresinde yetişir.

T. Platyphylios Scop., büyük yapraklı ıhlamur Trabzon, Çanakkale, Antalya çevresinde yetişir. Ihlamur ağacı çok uzun ömürlüdür. Çiçeklerinin güzel kokusu ve büyük gölgesi nedeniyle yol kenarlarina, bahçelere, parklara dikilir. Kalp biçimli yapraklar almaşik biçimli dizilmitir, sapları uzun, uçları sivridir, kenarları düz veya çok ince dişlidir. Yaprakların rengi, şekli, büyüklüğü ve tüylülüğü de türlerine göre değişir. Sarı renkli çiçekler hazirandan ağustosa kadar açar. Çiçek sapı, parşömen kağıdına benzeyen dil biçimli, ince uzun bir yaprağin ortasina bağlıdir. Bu yapraklar meyvelerin uzaklara uçmasını sağlar.

Nelerinden Yararlanılır: En çok sap yapraklariyla toplanan çiçeklerinden, yapraklarından, kömüründen ve ağaç kabuğundan yararlanılır. Ayrıca odunundan veya çiçeğinden damıtılarak elde edilen suyundan ve kurutulup öğütülerek toz durumuna getirilen meyvesinden de yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Çiçeklerin saplarının bağlı olduğu yapraklarla birlikte ve çiçek açtıktan sonraki 4 gün içerisinde toplanması gerekir. Bu süre içinde çicekler drog yönünden çok zengindir. Çiçekler gölge, havadar ve sıcak olmayan yerlerde kurutulur. Çiçek kokusunu veren eterli yağ çok uçucu olduğundan serin ve nemsiz yerlerde bez torbalarda saklanmalıdır.

Bir yıldan çok saklanmamalıdır, bir yıl sonra kokusu ve tedavi gücü çok azalır veya yok olur.

Kokusu ve Tadı: Ihlamur çiçeğinin kendine has hoş bir kokusu, çok hafif baharlı bir tadı vardır.

Yan Etkileri: Sık ve çok kullanıldığında kalbe zarar verdiği ileri sürülmektedir. Önerilen ölçülerde kullanıldığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur. 

İçindeki Bazi Maddeler: Çiçekte eterli yağ, tanen, şeker, glikozit,, saponin, sarı boya (hesperidin), C, P vitaminleri ve hormonlar vardir. Yaprakta sakkaroz, glikoz, pentozan, yaglar, tanen, reçine, tatrik asit tuzu ve enzimler vardir.

Kullanma Biçimleri: İçten ve dıştan kullanılır.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri

Çay: Yarım çay kaşığı kıyılmış çiçek ve çiçek yaprağına 150 ml sicak su eklenir, ağzı kapalı olarak 10 dk demlenip süzülür, Kuvvetli yapılmak istendiğinde 1 çay kaşığı konur. Günde 2-4 çay fincanı sıcak olarak içilir. Balla tatlandırılabilir.

Çay her zaman taze olarak yapılmalı, kaynatılmamalı çok bekletilmemelidir. 

Kömür: Kömür (kömür tozu) kendi hacminden 50-90 kere daha büyük olan diğer maddeleri bağlayabilir. Tablet veya toz halinde kullanilir.

Banyo: Büyükler için 500 g, büyük bir çocuk için 250 g çiçek ye çiçek yaprağina 3 litre sıcak su eklenir, azi kapali olarak 10 dk demlenip süzülür. Elde edilen sıvı banyo suyuna karıştırılır.

E-Bültenimize Abone Olun
Top