Siyah Kohoş

Siyah Kohoş

Yüzyıllardan beri Kuzey Amerika yollarında, siyah kohoş bitkisi çeşitli şeyler için kullanılmaktadır. Şimdilerde ise, menopozun etkilerini yavaşlatmak için kullanılan desteklerin başında gelmektedir 2002'de yapılan bir yayında da menopozun standart tedavileri arasında yer almasına karar verildi.

Siyah Kohoş Kullanımı

Siyah Kohoş menapozun aşağıdaki şu belirtilerinde kullanılmaktadır

• Başağrısı
• Sıcak basması
• Ruhsal değişimler
• Uyku sorunları
• Kalp çarpıntısı
• Gece terlemeleri
• Vajinal kuruluk

Bazı çalışmalar, siyah kohoşun yukarıda sayılan bu belirtileri azalttığını göstermiştir. Ancak bazı deneylerin elde ettiği veriler hala tam olarak açıklığa kavuşmadığından siyah kohoşa dair daha fazla çalışma gerekmektedir.

Siyah Kohoş'un diğer kullanımları daha fazla bilimsel verilerle desteklenmiştir. Kadınlar, adet dönemlerini düzene sokmak ve PMS belirtilerini hafifletebilmek için bu desteği kullanmışlardır. Siyah kohoşun artrit ağrısını azalttığı ve kan basıncını düşürdüğüne dair bulgular olduğuna inanılmaktadır. Ancak araştırmalar, siyah kohoşun etkileri konusunda kesin veriler bildirmemektedir.

Siyah Kohoş'un kullanımı ve dozu

Siyah Kohoş'un günde 20 mg ve 40 mg arasında tüketilmesi ve günde 2 kez alınması önerilmektedir. Günde 900 mg'dan fazla tüketilmesi doz aşımına girmektedir. Bununla beraber, Siyah Kohoş'un alımı kişiden kişiye uzmanlarca değişik dozlarda saptanabilmektedir. Bazı deneyler göstermektedir ki, 6 aydan uzun bir süre Siyah Kohoş'un kullanımına devam edilmemelidir.

Siyah Kohoş'un Gıda Kaynakları

Siyah Kohoş'un çayları da bulunabildiği gibi, tek başına bir meyve olarak da temin edilebilmektedir.

Siyah Kohoş'un Destek Bilgisi

Siyah Kohoş kapsül, hap, ekstrakt, çay ve yemiş olarak bulunabilmektedir. Bütün diğer suplemenler gibi Siyah Kohoş'un da kuru ve serin yerde muhafaza edilmesi gerekir. Siyah Kohoş'la Mavi kokoşu karıştırmanız bazı riskler teşkil edebilir.

Siyah Kohoş Uyarıları

Yan etkiler: Yan etkiler yüksek doz altında, başağrısı ve mide yanması olarak görülür.

Riskleri: Siyah Kohoş şu grup için güvenli olmayabilir:hamileler, emzikliler, endometriom sorunu yaşayan kadınlar, 18 yaşının altındaki çocuklar, Asprine alerjisi olan kişiler, Nöbet problemli rahatsızlık yaşayan kişiler, göğüs ve rahim kanseri riski olanlar.

Etkileşim: Doğum kontrol hapları alanlar, hormon tedavisi görenler, antidepresan kullananlar ya da tansiyon hapı alanlar Siyah Kohoş'u doktor tavsiyesi dışında kullanmamalıdır.

E-Bültenimize Abone Olun
Top