Yardımcı Enzim Q10 (CoQ10)

Yardımcı Enzim Q10 (CoQ10)

CoQ10 vücutta doğal olarak üretilen bir enzimdir. Aynı zamanda, CoQ10 aldığımız pek çok besin maddesinde de bulunmaktadır. CoQ10, hücreleri zarar görmekten koruyan bir antioksidandır ve metabolizmanın düzenli işleyişinde önemli bir yer tutar.

CoQ10 Kullanımı

CoQ10 vücutta anahtar bir role sahiptir ve sağlıklı her insanda yeter miktarda doğal olarak bulunmaktadır. CoQ10'i destek olarak dışarıdan almanın kanıtlanmış bir faydası yoktur. Ancak yaşın ilerlemesi  ve bazı tıbbi koşulların değişmesi ile vücutta CoQ10 miktarının düştüğü bilinmektedir. Bu gibi durumlarda bile, CoQ10 takviyesinin kesin bir etkisi olup olmadığı saptanamamıştır.

Bununla beraber, CoQ10 pek çok farklı durumun tedavisinde kullanılmaktadır. CoQ10'in  yüksek tansiyon için kısmi bir etkisi olduğu kanıtlanmış bulunmaktadır. CoQ10 aynı zamanda, -kesin etkileri kanıtlanmamış olsa da- bir takım kalp rahatsızlıklarında ya da kalple ilgili sorunların giderilmesinde destek unsur olarak kullanılmaktadır.

Ön çalışmalar gösteriyor ki, CoQ10 Alzeimer hastalığının sürecini durdurmamakla beraber yavaşlatmaktadır. Ek araştırmaların söz konusu bulguyu desteklemesi beklenmektedir.

CoQ10'in migren tedavisi üzerindeki etkileri üzerine geliştirilen araştırmalarda devam etmektedir. Bunun yanısıra; düşük sperm sayısı, kanser, HIV, kas distropisi, sakız hastalığı gibi diğer ciddi hastalıklar üzerinde CoQ10'in tedavi edici etkileri araştırılmaktadır. Ancak şimdilik, araştırmalar sonucunda elle tutulur bir kanıtla belgelenmiş faydaya rastlanamamıştır. Yine de, CoQ10'in kimi zaman enerji destek ürünü olarak satıldığını bilsek de; tipik bir insanda enerji düzeyini yükseltecek bir etkisi olduğu da henüz kanıtlanamamıştır.

CoQ10 Kullanma talimatları ve dozu

CoQ10'in ideal bir kullanım dozu bildirilmemiştir. Çalışmalarda kullanılan dozlar 50mg. Ile 1200 mg arasında değişiklik göstermektedir. Ancak ihtiyaca göre kullanım dozunun doktorlar ya da diyetisyenler tarafından bildirilmesi gerektiği prospektüslere düşülen notlar arasında yer alır. Akılda bulundurulması gereken bir diğer konu da her destek ürünün -ilacın değil- kişiye, ihtiyaca ve duruma göre dozları değişebilir ve kimi zaman markadan markaya da söz konusu enzimin elde edildiği hammadde içeriği değiştirir.

CoQ10'in Besin Kaynakları

Soğuk su balıkları -ton balığı, somon ve sardalya gibi-
Bitki kökenli yağlar
Et grubu -şarküteri hariç-

CoQ10 Destek Bilgisi

CoQ10 genellikle kapsül, sıvı, jel veya tablet olarak satılmaktadır. Bazı CoQ10 ürünleri kolayca emilimi gerçekleşsin diye küçük oranlarda faydalı yağlar ve E vitamini gibi bileşenlerle kombine edilirler. Kimi zaman da, ağızdan alınan jel formunda tüketime hazırlanırlar. Diğer destek ürünlerinde olduğu gibi CoQ10 de, soğuk, kuru bir yerde nemden ve ısıdan uzak saklanmalıdır.

CoQ10 UyarılarıCoQ10'in yol açabileceği yan etkiler çok nadir ve çok hafif geçmektedir. Bu yan etkiler; diyare (ishal), mide bulantısı ve mide ekşimesi olarak sayılabilir.

Riskler: Kalp, böbrek, ya da karaciğerlerinden problemli ya da diyabet gibi kronik hastalıkları olan insanlarda -her türlü- destek ürün kullanımı uzman kişinin gözetimi altında olmalıdır. CoQ10 kanşekerini ve tansiyonu düşürebilir. 300 mg'dan fazla dozda alım karaciğer enzimlerini etkileyebilir.

Etkileşimler: Kan inceltici alan ve tiroid ilaçlarına devam eden hastaların CoQ10 almadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Kanıtlanmamış olmakla beraber; çocukların, hamilelerin ve emziklilerin CoQ10 kullanmaları tavsiye edilmez.
E-Bültenimize Abone Olun
Top