NEDEN ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI BESLENME

NEDEN ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI BESLENME

NEDEN ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI BESLENME

Beslenme herkes için çok önemlidir ancak özellikle çocuklar açısından çok daha önemlidir. Doğrudan fiziksel ve zihinsel büyüme ve gelişimle ilişkilidir. Ayrıca, sağlıklı çocuklar genellikle daha olumlu bir davranış sergilerler. Bir çocuğun hayatının ilk yıllarındaki beslenme, bilişsel gelişimiyle de bağlantılıdır [1] ve ayrıca daha sonraki yıllardaki performansı bu erken aşamalara bağlıdır. Günlük beslenmesinde doğru miktarda yağ asitleri tüketen bir çocuk hem beyin aktivitesi ve hem de yetişkinlikteki yetenekleri açısından daha sağlam bir temel oluşturmak için daha yüksek şansa sahip olur.
Çocuklar, yetişkinlere kıyasla vücut ağırlığının kilogramı başına daha fazla besin madde gereksinimine sahiptir ve zayıf bir iştah, bir çocuğun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini almadığı anlamına gelebilir. Demir ve çinko bakımından zengin gıdalar optimum gelişim ve iyi zihinsel performans için gereklidir. Ancak çok sayıda çocukta maalesef bu iki besin maddesi eksikligi görülmektedir.
Bir çocuğun beslenmesinde düşük yağ ve kolesterol seviyeleri, ailelerinde kalp hastalığı öyküsü olsa bile, gelişmekte olan kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Kalp hastalığına katkıda bulunan yağ tortuları, çocukların arterlerinde genellikle okul öncesi donemden itibaren var olmaktadır.
Beslenme konusunda iyi bir bilince sahip ve sağlıklı beslenme konusunda kararlılığı olan ebeveynler için çocuklarına ne yemeleri gerektiğini tavsiye etmek kolaydır, ancak çocuklar bu tavsiyeleri direnç olmadan dinliyorlar mı? Ve bu tarz beslenmeleri sürdürülebilir mi?
Ebeveynler çocuklarının, erken gelişim dönemlerinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğrenmelerine izin vererek onların fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi gelişmelerine ve sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olmalarına yardımcı olabilirler; onların sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi yapmalarını ve sağlıklı yaşama doğru yola çıkmalarını destekleyebilirler.
Tüm bunlar, çocuklarla beslenme konusunda açık ve yapılandırılmış bir iletişim kanalı başlatmanın önemine ışık tutar. Bu kanalı erkenden açmanızın size ve çocuğunuza hayatınızın geri kalanında nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam ediniz.

Sağlıklı Beslenme Sonucu En İyi Davranış, Performans ve Konsantrasyon
İnsanın beyni inanılmazdır, ama en büyüleyici olanı çocuk beynidir. İlk birkaç yılda beyin hücreleri birbirlerine bağlanır ve milyarlarca bağ oluşur. Bu yaşta çocuklar gerçekten sünger gibidirler ve inanılmaz hızda bilgi emerler. Bu aktivite, kaynak açısından büyük bir metabolik talep yaratır ve enerji ihtiyacını önemli ölçüde artırır.
Beslenmenin sinir sistemi üzerinde çeşitli etkileri vardır; konsantre olma, öğrenme, davranış dengeleme ve hayattan zevk alacak enerjiye sahip olma gibi. Yağ asitleri, demir, çinko ve B vitamini gibi besin içeren gıdaların olduğu bir beslenme seçerek, çocuğunuzun yeteneklerini optimize edersiniz. Doğru şekilde beslenmeyen çocuklar, bilişsel, motor ve sosyo-duygusal yetenekleriyle ilgili gelişim potansiyellerine ulaşma konusunda başarısız olma riski altındadır. Bu yetenekler, akademik başarı ve ekonomik üretkenlik ile kuvvetli şekilde bağlantılıdır.
Sağlıklı Beslenme ile Hastalıklara Karşı Dirençli Olmak
Çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesi, çocuğunuzun mutlu, aktif ve enerjik bir hayattan zevk alabileceğinden emin olabilmenizin en önemli yollarından biridir. Virüsler, bakteriler ve parazitlerle mücadeleden bağışıklık sistemi sorumludur.
Genetik, hikâyenin yalnızca bir parçasıdır ve çocuğunuzun doğru beslenme, hastalık ve diğer zorluklarla karşılaşıldığında bağışıklık sisteminin nasıl performans gösterdiği konusunda büyük fark yaratacaktır. Çocuğunuzun bağışıklık sisteminin gücüne büyük önem vermenin bir diğer nedeni, fiziksel sağlık ile öğrenme ve gelişim arasında bağlantı olmasıdır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için ihtiyaç duyulan demir, çinko ve vitamin C gibi besinler aynı zamanda zihinsel işlevler, büyüme ve enerji üretimi için önemlidir.

Sağlıklı Beslenme ile Fazla Kilo ve Obeziteden Korunma
2006 tarihinde gerçekleştirilen "Dünya Sağlık Örgütü (DSO)" Avrupa Obezite ile Mücadele Bakanlar Konferansında 19 üye ülkenin 6-10 yas¸ grubu çocuklarda fazla kilo (overweight) ve şişmanlığı (obesity) izlenmesine karar verilmiştir. Araştırmanın 4. turu 2016-2017 öğretim yılında yapılmıştır. Halen DSO tarafından yürütülen ve en kapsamlı katılımın sağlandığı çalışmalardan birisi olan COSI TUR 2016 araştırması sonuçları şöyledir:
İlkokul 2. sınıf öğrencisi çocukların BKI·-Z skoruna göre; %9,9'u şişman (%8,3, 2013), %14,6'sı fazla kilolu (%14,2, 2013), %74'ü normal ve %1,5'i zayıftır.
COSI 2013 çalışması ile karşılaştırıldığında, şişmanlık ve fazla kiloluluğun arttığı görülmektedir. Uygulanmakta olunan Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın uygulanmasına devam edilmelidir.
Çocukların taze meyve, sebze, süt- yoğurt- peynir ve et-tavuk-balık-yumurta tüketim sıklıkları Türkiye Beslenme Rehberi'nde önerilen miktarlara göre daha düşük bulunmuştur. Bu besinlerin tüketim sıklığının artırılmasına yönelik müdahalelere gereksinim vardır. Toplum eğitimleri yapılmalı, bilinç artırılmalı, basın yayın organlarında yapılan programlara düzenlemeler getirilerek toplumun doğru bilgilenmesi sağlanmalıdır.
Şekerli bar, çikolatalar, bisküvi, kek, kurabiye tüketim sıklığı ise istenilen düzeyin üzerindedir. Bu tür yiyeceklerin tüketiminin azaltılmasına yönelik müdahalelerin güçlendirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenmede yeri olmayan YYSTlu (yüksek yağ, seker, tuz) gıdaların tüketimin azaltılmasına yönelik müdahalelerin güçlendirilmesi gerekmektedir. Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanlığı, 2017

Sonuç
Bu bilgilere ve bilimsel kanıtlara sahip olduktan sonra, çocuğunuzun sağlıklı beslenmesinin onlara neler kazandırabileceği konusunda doğru yönlendirilmelerinin önemini özetleyelim. Hemen alabileceğiniz basit önlemler (yalnızca gerçek besleyici yiyeceklerin evde saklanması gibi) vardır, ancak çocuğunuz için sağlıklı bir temel oluşturacak daha ileri adımlar da sözkonusudur. Çocuklarımızın optimum fiziksel ve zihinsel gelişim şansını hiçbir zaman tehlikeye atmamalıyız. Okulda daha iyi performans gösterme, spor faaliyetlerinde başarılı olma ve bireysel olarak daha iyi gelişme fırsatını yakalamalarına destek olabiliriz. Ciddi hastalıklara yakalanma risklerini azaltmak, sağlıklı ve zinde olabilmelerini desteklemek için azami gayret göstermeliyiz, öyle değil mi?
Çocuğunuzu Kids in the Kitchen - Beslenme Davranış Değişikliği ve Sağlıklı Beslenme Eğitimi'ne kaydettirin, geleceklerine uzun soluklu ve sürdürülebilir bir yatırım yapın.
[1] Bilişsel gelişim, insan algılama, düşünme ve öğrenmeyi kapsayan bir terimdir. Beslenme, genler ve çevre, bilişsel gelişim üzerinde etkili olan üç önemli faktördür.
 


Pazartesi'den Cuma'ya her gun 2'ser saat olmak uzere cocuk egitimimiz var. Programin bir parcasi olarak anne ve babalara bir seminerimiz var.
10 saat cocuk egitimi + 2 saat anne ve baba semineri olmak uzere toplam 12 saat icin ucretimiz 2,250 TL.

   

    > Bizim en buyuk amacimiz cocuklarin beslenme davranislarini degistirebilmek. Bunun icin 5 besin grubunu (tahil, sut grubu-icecekler-su, meyve, sebze, protein) drama, oyun ve taze besinlerle 5 duyuya hitap ederek anlatiyoruz. Bu sayede cocuklarin davranislari degisiyor. Anne ve babanin bilinclenmesi ve mutfak alisverisinin programa uygun olarak degismesi ile birlikte cocuklar cok daha saglikli ve dengeli beslenmeye basliyorlar. Aslinda en buyuk kazanim bunu erken yasta ogreniyor olmalari ve cocuklarin kendi kararlarini kendilerinin veriyor olmasi! Bu da bitmez tukenmez aile ici tartismalari ve gerginlikleri ortadan kaldiriyor tabi.

    >

    > Egitimlerimiz Nisantasi ofisimizde. Tam olarak City's AVM'nin arka sokagi olan Akkavak Sokak'ta.

Daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

 

 https://www.superkidsinthekitchen.co.uk/tr/hakkimizda/kurumsal/neden-cocuklar-icin-saglikli-beslenme

 
E-Bültenimize Abone Olun
Top