Fitoöstrojenler (bitkisel hormonlar)

Fitoöstrojenler (bitkisel hormonlar)

Bitkisel hormonlar östrojen hormonuna benzer yapıda bitkisel maddelerdir.Fitoöstrojenler insanlarda vücut östrojenine benzer,ancak daha zayıf etki gösterirler. Fitoöstrojenlerin en yaygın ve önemli iki grubu izoflavon'lar ve lignan'lardır.İzoflavonlar Özellikle soya fasulyesi,kuru fasulye,mercimek bezelye,sebzeler,çay ve şarapta bulunur. Lignan grubu ise daha yaygındır.Tüm tahıl ürünleri,tohumlar (keten tohumu,susam,ayçekirdeği ),zeytin gibi yağlı yemişler,yer fıstığı,kiraz şeftali,erik,elma,armut,havuç,brokoli,soğan,sarımsak,rezene,ahududu,böğürtlen,şerbetçi otu lignan içerir.Aynı zamanda isoflavonlar ve lignanlar güçlü antioksidandırlar.LDL (kötü kolesterolün ) oksitlenmesini azaltır.Vücudun antioksidan enzimlerini aktive eder.Her iki fitoöstrojenin kalp ve damar koruyucu fonksiyonu çok sayıda bilimsel araştırma ile kesinleşmiştir.

Menopoza Faydalı Bitkiler

MELEKOTU (angelica sinensis):

Angelika adıyla bilinen bu bitkinin bitkiöstrojen faaliyeti çok yüksektir ve enerjiyi arttırdığı gibi kendini iyi hissetme duygusunu da geliştirdiğinden kadın ginsengi olarak da tanınır.Zamansız adetten kesilme,düzensiz adet döngüsü ve aşırı rahim kanaması vakalarında kullanılır.

Melekotunun ağrı kesici ve antialerjik etkileri vardır,antibakteriyaldir,kasları gevşetir ve kan damarlarının dayanıklılığını sağlar.

HAYITOTU (agnus-castus):

Hayıt yemişi Akdeniz bölgesine özgü olan hayıt bitkisinden elde edilir.Hipofiz bezi üzerindeki etkisiyle LH (lutein yapıcı hormon ) salgılanmasını artırıp FSH (folikül uyarıcı hormon ) üretimini azaltarak daha az östrojen ve daha fazla progesteron üretilmesine olanak verir.Bu nedenle menopoz başlangıcında hormonların değişiminden kaynaklanan düzensiz adet dönemlerini dengelediği düşünülmektedir.Özellikle adet öncesi sendromunu andıran belirtiler gösteren ya da düzensiz adet kanamaları olan kadınlar için yararlıdır.Ayrıca iştahı bastırdığı,depresyonu azalttığı ve uykuyu düzelttiği bilinmektedir.

TAHTABİTİ OTU (cimicifuga racemosa):

Çin'de yaygın bir şekilde menopoz semptomlarının giderilmesi için hazırlanan karışımlarda kullanılmakta.Östrojen reseptörleriyle bağlanıp seçmeli olarak menopozda LH hormonunun yükselmesini baskılıyor.Östrojenik etkisiyle ateş basma nöbetlerini ,gece terlemelerini ve duygusal değişkenliği azaltıyor.

Tahtabiti otu piyasada Remifemin adıyla satılıyor v Avrupa 'da hormon takviye terapisinin çok iyi belgelenmiş bir alternatifi olarak kabul ediliyor.Klinik çalışmalar depresyon,vajina kuruluğu,ateş basma nöbetleri ve adet krampları gibi semptomlar giderdiğini gösteriyor.Çoğu kadın Remifemin'i menepoz semptomlarından sıyrılmak için kullanıyor.

Genel olarak Remifemin günde iki kez 1-2 tablet olarak öneriliyor ya da tahtabiti otunu günde 3 kez çay olarak içimi öneriliyor.

MEYANKÖKÜ (Glycrrhiza glabra):

Meyankökü bitkisel ilaçların içinde en yaygın kullanılan ve üzerinde en fazla bilimsel araştırma yapılan bitkidir.Aktif madde olarak hem isoflavon,hem lignan içerir.Östrojen / progesteron oranlarını düzenlemede yararı vardır.Böbreküstü bezlerinin fonksiyonlarını desteklediğinden yorgunluğu giderir.

NOT: Sözü edilen bitkiler tek başlarına ya da karışım olarak kullanıldıkları takdirde vajina kuruluğu,ateş basma nöbeti ve ruhsal durum değişikliği gibi menopoz semptomlarının hafiflemesini sağlar.

Biyoflavonoidler:

Bitki östrojenlerin başka bir zengin kaynağı da bir çok şifalı o ve meyvede bulunan biyoflavonoidlerdir.Biyoflavonoidler reseptör bölgeler konusunda aşırı östrojeni baskılama özelliğinden dolayı menopoz hormonlarını dengeler ve pelvis uzuvlarını güçlendirir.Turunçgillerin beyazımsı iç kabuğu zengin kaynak olduğundan portakal ya da greyfurt yerken bu kısmını da tüketmeye dikkat edin.

Biyoflavonoidlein engin kaynakları arasında kiraz,kızılcık,yaban mersini,dağ mersini,tam tahıllar,üzüm kabuğu ve kızıl yonca vardır.Takviye olarak günde 1000 mg biyoflavonoidlerin C vitaminiyle birlikte tüketilmesinin ateş basma nöbetlerini geçirdiği saptanmıştır.

E-Bültenimize Abone Olun
Top