Hamilelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelik boyunca sağlıklı bir süreç yaşamak ve tamamlamak en büyük istektir. Bunun oluşabilmesi için ilk gereklilik rutin bir tıbbi bakım ve sağlıklı beslenmedir.

Hamilelik öncesi annenin sağlıklı bir vücuda sahip olması, başlangıç ve bitiş arasındaki zaman diliminde sağlıklı geçmesini oluşturur.

Hamilelik diyetinin ana kriterleri; yeterince yüksek biyolojik değerde protein içermesi, (doku sentezi ve yeterli protein birikimini sağlayabilmek için), alınan kaloriyi sağlıklı bir şekilde alabilmek adına tuz, vitamin, mineral ve su açısından dengeli olmasıdır.

Hamilelikte alınan kilonun kalitesi çok önemlidir. Annenin hamilelik sırasında alacağı toplam kilo, hamileliğin seyri ve sonuçlarına çok önemli katkılar sağlar. Anne adayının alacağı kalori kısıtlanacak anlamında olmamalı, gereksiz kalori yüklü gıdalar beslenme programından çıkartılarak doğru bir beslenme planlaması yapılmalıdır.

Normal hamilelikte max 14 kg, min 7 kg alınır. Hamileliği esnasında çok kilo aldığı halde zayıf bebek dünyaya getiren annenin beslenme programı dağılımında, besin değeri fazla olmayan (tatlı, hamur işi, meşrubat, çikolata vb.) ancak kalorisi yüksek olan besinler daha fazla yer almaktadır. Böyle bir duruma meydan vermemek için anne adayının bebeğinin gelişimini çok iyi bilmesi ve aylara göre özellikle belirli besin gruplarına ağırlık vermesi önerilir.

Hamilelek döneminde bebeğin tek bir hücreden 3, 5 kg lık bebeği oluşturan çok sayıda hücreye dönüşmesi, böyle bir hızlı gelişim için protein ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle;

•  Bebeği besleyen plesantanın gelişmesi için proteine ihtiyaç artar.

•  Fetusu çevreleyen sıvı; onu çeşitli şok ve travmalara karşı korur ve bu sıvı protein içerir. Dolayısıyla oluşumu için proteine ihtiyaç artar.

Protein kaynakları; Yumurta, et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir, kurubaklagiler, fındık, ceviz vb. dir. Aynı zamanda protein içeren besinler kalsiyum, demir ve B vitamini yönünden de zengin olan besinlerdir.

Hamilelik döneminde, gelişmekte olan fetusun kemik ve diş köklerinin oluşması ve büyümesi için kalsiyum çok önemli ve gerekli bir mineraldir. Özellikle büyümenin son döneminde iskelet dokusunun hızlı mineralleşmesi esnasında daha fazla kalsiyuma gereksinim vardır.

En iyi kalsiyum kaynakları; Süt ve süt ürünleri, tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, pekmez, susam, fındık, fıstık, limon, çilek vb. dir.

Hamilelik döneminde DEMİR, hem annede artan kan miktarına bağlı olarak hemoglobin seviyesinin yükseltilip muhafaza edilmesi, hem de fetusun gelişmesi ve özellikle rezervlerinin karaciğerde depo edilmesi için gereklidir. Yeni doğan bebeğin demir ihtiyacı bebek daha doğmadan, gelişmekte olan karaciğerde depo edilerek, doğum sonrasında bebeğin anne sütünden yeterince alamayacağı için demirin telafisini sağlar.

Demir kaynakları; Yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, yeşil sebzeler, tahıllar, pekmez, tahin vb. dir.

Hamilelikte hücre büyümesi ve gelişmesi, gelişen epitel dokunun muhafazası, diş oluşumu, normal kemik büyümesi ve görme işlemi için A vitamini de hayati önem taşımaktadır. Fakat fazla miktarda alındığında toksikasyon etkisi olabilir.

A vitamini kaynakları; Ciğer, yumurta sarısı, tereyağ, yeşil ve sarı sebzeler ve sarı meyveler (portakal, kayısı… ) vb. dir.

Hamilelikte kas ve sinir dokularının gelişmesinde yardımcı faktör olarak B vitamini önemli rol oynar. Özellikle FOLİK ASİT olmak üzere B vitaminleri hamilelikte artan metabolik faaliyetler için çok önemlidir.

B vitamini kaynakları; Tahıllar, kuru baklagiller, fındık, fıstık, sakatatlar, yeşil yapraklı sebzeler vb. dir.

Hamilelikte kalsiyum ve fosforun emilimi ve kullanımı açısından D vitamini çok önemlidir. Fetusun iskelet sisteminin oluşması ve gelişmesi için gereklidir.

D vitamini kaynakları; süt ve ürünleri, tereyağ, yumurta sarısı, balıkyağı vb. dir.

HAMİLELİK VE KİLO KONTROLÜ

Düşük Kilo ve Bebek

47 kg’nın altındaki hamile kadınların çoğu, standartların altında, küçük bebeklere sahip olurlar. Bazı araştırmalara göre de bu tip bebeklerin, ileriki yaşlarda insüline bağlı diabet, tansiyon ve kalp hastası olma riski taşıdıkları bilinmektedir. Ayrıca eğer hamilelik sırasında düzgün, dengeli ve yeterli beslenmezseniz sizin sağlığınızda riske giriyor. Örneğin;yeteri kadar kalsiyum almazsanız, fetus bu gereksinimini vücudunuzdan alır, dolayısıyla sizin ileriki yaşlarda osteoporoz ( kemik erimesi ) olarak adlandırılan hastalığa yakalanma riskinizi artırır. Hamilelik döneminde yeterli beslenmek fetusuda doğrudan etkilemekte. Ana rahminde yeterince besin alamadığı için büyüyemeyen fetus ta, fiziksel ve zeka gelişimi geri ve/veya zayıf kalabiliyor. Genel olarak, beden kitle indeksi, 20-25 arasında olan anneler en sağlıklı bebekleri doğuruyor. Hamilelik esnasında kilo alsanız bile, şu an zayıf olunmasından dolayı bebeğin düşük kilolu olma ihtimali yine yüksek olacaktır.

Hamilelikte Kilo Verme

Eğer ciddi boyutlarda bir kilo problemi söz konusu ise önce beden kitle indeksinizi mantıklı bir dereceye düşürmeniz (bunu en güzel doktorunuzla beraber diyet uzmanınız belirlemeli), problemi bebeğe ve anneye zarar vermeden çözmenin en iyi yoludur.

Her ne kadar ‘doğum obeziteliği’ile gelen bazı sağlık problemleri olsa da, hamilelik boyunca anneye sıkı diyetler vermek çok doğru ve yaygın değildir. Obezite hastalarına hamilelik sırasında minumum 6-8 kg almaları tavsiye edilir. Eğer hamilelik başladığında çok ağır bir obezite vakası görülmüyorsa, yani beden kitle indeksi 26-29 civarındaysa kilonuza dikkat etmeye ve gerekli olandan daha fazla kilo almamaya çalışmanız yeterlidir. Tavsiye edilen 7-11, 5 kg arasında bir artıştır. Orta düzeyde olan bir kilo probleminin en iyi çözüm yolu hamilelik sonrasıdır. Eğer çok aşırı bir kilo alma söz konusu değilse bu artışı bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüttüğünüzün işareti olarak görebilirsiniz.

Hamilelikte Hızlı Kilo Alma

Eğer hamileliğinizin başlarında normal bir kilodayken, 4. haftaya kadar haftada 0, 5 kg’dan çok çok fazla kilo alarak devam ediyorsanız, doktorunuz ve diyet uzmanınızla takibe geçmenizde fayda var. Aldığınız bu kilolar, tıbbi teşhis ve öneri gerektiren, vücutta sıvı birikimi yüzünden de olabilir. Eğer, günde normal beslenme biçiminizden çok daha fazla yemek yiyorsanız (günlük ekstra 300kcal ideal almanız gereken kaloridir) kilo almanızın nedeni bu da olabilir. Ancak eğer hamilelik öncesi aşırı zayıf bir kilodaysanız bu kilo alımı sizin için faydalı olabilir.

Hamilelik Süresince Tam Olarak Kaç Kilo Alınması Gerekir?

Önemli olan, bebek ihtiyacı olan besinleri alırken, sizin de rahat bir gebelik yaşamanız ve doğum ertesinde yağ kütleleri kalacak kadar çok kilo almamayı başarmakta. Kilo alımı üzerine yapılan tavsiyeler genellikle USA National Academy Of Sciences Food and Nutrition Board (ABD Beslenme ve Gelişim Uzmanlığı)nın 90 yılında yayınladığı araştırmalara dayanılarak verilir. Bu görüşler genellikle, hamilelik öncesi kilo durumuna bağlı olarak, 6-18 kg ‘ı geçmeyecek şekilde kilo alınmasını öngürür. Bunlara dayanarak ideal beden kitle indeksine sahip olan bir annenin alması gereken ideal kilo 13, 75 kg’dır. Alınan kiloların fazlası hamilelik kilolarıdır. Normalde en çok kilo alınan dönem 4. aydan 8. ci aya kadar olan dönemdir. İlk 3 aylık dönemde haftada 1, 3 kg, sonrasında ise 0, 5 kg’lık bir kilo alımı normal karşılanır.

Hamilelikte Egzersiz ve Kilo

Aslında, hamilelik sırasında kilonuzu düşük tutmak yerine, hamilelik öncesi beden kitle indeksinizi hedeflemeniz daha doğrudur. Düzenli egzersiz hamilelik sırasında vücudu formda ve makul kiloda tutmak için faydalıdır. Burada egzersizin yoğunluğu ve düzeyi çok önemlidir. Koşma, vücut geliştirme/ağırlık vb. egzersizleri yapmak hamileliğin son aylarında zorlaşır ve bebeğin kemik yapısına zararlı olabilir. Ağır, kalori yakıcı egzersizler yerine hamilelik sırasında daha hafif ve daha kısa süreli egzersiz yapılmalıdır.

DOĞRU YAKLAŞIM, MANTIKLI DAVRANARAK, ABARTMADAN İŞTAHINIZI VE AÇLIĞINIZI KONTROL ETMEKTİR. BURADA AÇLIKTAN KASIT, GERÇEK AÇLIKTIR. EĞER YAVAŞ YAVAŞ VE ZOR BİR ŞEKİLDE KİLO ALIYORSANIZ, DOĞRU BİR ŞEY YAPIYORSUNUZ DEMEKTİR…

E-Bültenimize Abone Olun
Top