Taylan KÜMELİ - Scarsdale Diyeti -Print

Scarsdale Diyeti

Dr. Herman Tamovver'dan 70'lerin bir başka ünlü diyeti. Yaşadığı şehirde aynı adla bir klinik işleten doktor, aşırı kilolu hastaları için diyet reçeteleri hazırlamıştır. Halen de "dünyanın en çok satan diyet kitabıdır".

Diyet

Scarsdale temel besin maddeleri dengesiyle ortaya çıktığından bu yana pek çok diyet kitabı basıldı. %43 protein (Atkins de dahil diğer diyetler içinde en yüksek miktar bu), %22,5 yağ (yağ miktarını çok azaltmıştır, aslında yüksek yağlı diyetler olan diğer yüksek protein diyetlerinden farklı olarak) ve %34,5 karbonhidrat.

Tarnovver bu düzeydeki karbonhidrat, ketozis kilo kaybını çok hızlı bir hale getirebildiğini ve açlık söz konusu olmayacağını iddia etmiştir. İki haftalık bu zayıflama diyetini bir defa uygulamalı, ardından da yazarın yük¬sek kalorili ancak uzun bir yasak yiyecek listesi olan koruma programını izlemelisiniz.

Günlük kalori miktarı: 1000

Vaat edilen kilo kaybı: 14 günde 9 kg., günde ortalama 0.5 kg.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Yarım greyfurt, bir dilim kızarmış ekmek (üzerinde tereyağı yok); kahve (şekersiz ya da sütsüz).

Öğle: Suyu tamamen alınmış tonbalığı, yağsız salata, kahve.

Akşam: Yağı tamamen alınmış kuzu eti, ızgarada, limon ve sirkeli salata, kahve.

İçecekler: Su, diyet içecekler, çay, soda.

Selüliti yenmek egzersiz, düzenli masaj ve diyet kombinasyonu ile kazanılacak uzun ve ağır bir süreçtir. Binlerce tedavi yöntemi de bulunmaktadır: Selülit kremleri, masaj, bitkisel destek, liposuction, elektroterapi.

Kısa süreli etkiler: Düşük kalori ve çok düşük karbonhidrat, yağ ve sıvı kaybına neden olacak, yağ dokusunda incelme.

Uzun süreli etkiler: İki hafta yapıp, iki hafta dinlenmek oldukça iyi bir yaklaşımdır ve toplam kalori miktarı göründüğü kadar düşük değildir, ancak diyetin pek lezzetli olmaması devamlılığını zorlaştırıyor.

Kullanım kolaylığı: Tamower diyetin sonraki iki hafta boyunca izlenmesi konusunda çok katı bir yaklaşım sergiliyor, bu nedenle ne yapacağınızın size söylenmesinden hoşlanıyorsanız, her ne kadar aradıklarınızı mevsime bağlı olarak dükkânlarda bulmak zor olsa da, sizin için kolay olacaktır.

Maliyet: Pek çoğundan daha pahalı.

Damak zevki: Önerilen yemekler pek lezzetli değil.

Tokluk: Yüksek protein doyurur. Bol bol sebze ve meyveye izin var.

Sağlık faktörü: Modern gıda uzmanlarına göre fazla az kalori ve çok yüksek miktarda protein içermekte, yüksek seviye, özellikle hayvansal proteinler böbrek sorunlarına neden olur ya da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırır. Çok hızlı kilo kaybı görülür, resmi kaynaklarda haftada 0,5-1 kg. olarak verildiği düşünülürse.

Bilimsel Temel: Tarnovver protein, karbonhidrat ve yağ dengesinin optimum düzeyde kilo kaybına yarayacağını iddia ediyor. Bugün tüm diğer diyetler (ki hepsindeki denge farklıdır) de bunu söylüyor. Düşük kaloriliyse diyetler işe yarar; ayrıca günde 2 mil yürüyüş öneriyor, ancak vaat edilen kilo kaybı iyimser bir rakam.

Zayıflamak isteyenler için pek çok sakız markası bulunmaktadır. Bunların çoğu mineral içerir ve kan şekeri seviyesini kontrol ettiği söylenir. Diğerleri size tokluk verecek hidroksitrik asit içerir.