Baharat Rehberiniz

Baharat Rehberiniz

Baharat Rehberiniz
Baharat Rehberiniz


Baharatlar, yiyecek ve içeceklere çeşitlilik, lezzet ve zevk ekleyerek hayatımızda çok büyük rol oynar. Hatta bazı baharatlar antioksidan içerdiğinden dolayı sağlık yararları oldukça fazladır. Baharatlar, tohum, meyve, kök, tomurcuklar, gövde ve kabuk gibi çeşitli tropik bitkiler ve ağaç bölümlerinden meydana gelir. Genellikle kuru formda bulunurlar. Baharatlar çok önemsiz bir kaloriye sahip olmakla birlikte, yiyeceklerinize fazlasıyla lezzet katar. Gelin 6 önemli baharatımızı daha yakından tanıyalım ve lezzetli yemekler oluşturmak için onları nasıl kullanabileceğimize göz atalım. Baharatları kullanarak ne kadar eğlenebileceğinizi görün. Şunu da unutmamalıyız ki, çekilmiş baharatlar bütün haldeki baharatlara göre tatlarını daha hızlı bir sürede yayarlar. Ve son olarak, baharatlar tüm bir yemeğin tadını bastırıp değiştirmek için değil, yemeklere daha fazla tat katmak için kullanılır.

Cayenne (arnavut biberi)
Cayenne (arnavut biberi)


Cayenne genelde çekilmiş kırmızıbiber olarak da bilinir, belli bir zeminde kurutulmuş acılı kırmızıbiberden elde edilir. Cayenne acı sosların içindeki en önemli maddelerden biridir. Yemeklere sıcaklık katar. Cayenne barbekü soslarında da sık sık kullanılır, fakat aynı zamanda domates sosları, çorbalar, güveçler, peynir sosları ve yağsız etleri tatlandırmak için de kullanılabilir.

Tarçın
Tarçın


Tarçın yaprak dökmeyen tarçın ve sinameki ağaçlarının kabuğundan elde edilir. Çubuk veya toz formlarında satılır. Tarçın aroması, güçlü ve baharatlıdan, tatlı ve yumuşak tada kadar giderek yemeklerde ve fırında pişirilen yiyeceklerde kullanılmak üzere çok yönlü bir baharat olarak aktarlarda yerini bulur. Tarçın; kurabiye, ekmek, pasta, şeker, kahve ve diğer içecekler gibi birçok alanda kullanılabilir. Aynı zamanda etleri baharatlandırmak, marine etmek ve makarna sosları için de kullanabilirsiniz. Tarçın aynı zamanda balkabağı ve tatlı patates gibi tatlı sebzelerle birlikte de çok güzel uyumlanabilir. Hatta tarçını meyve salatası veya fırınlanmış fasulyelerde birlikte de kullanabilirsiniz.

Kimyon
Kimyon


Kimyon, maydanoz ailesinden bir bitkinin kurutulmuş tohumlarından elde edilir. Lezzeti tamamen doğal ve biraz cevize benzer. Kimyon tohum halinde veya öğütülmüş olarak satılır. Kimyon tohumlarının tadını artırmak için, yapışmayan bir tavada kuru bir şekilde kavurabilirsiniz. Kimyon genellikle körinin içinde kullanılır. Aynı zamanda nohut, çeşitli yahniler, kuskus, sebze tabakları ve çeşniler ve bir çeşit yoğurt bazlı hint yemeği olan raita ve bunlar gibi yiyecekleri tatlandırmada kimyon kullanılır.

Paprika
Paprika


Paprika, öğütülmüş tatlı kırmızıbiberlerden üretilir. Paprikanın aroması türüne göre değişerek hafif, tatlı veya acı olarak satılabilir. Geleneksel olarak Macar mutfağına özgü gulaş çorbasında bulunur, ama aynı zamanda paprikayı, patateslere, peynir soslarına, domates soslarına, fırınlanmış balık veya tavuğa, çorba ve salata soslarına ekleyebilirsiniz.

Safran
Safran


Safran mor çiçekli çiğdem bitkisinden meydana gelir. Genellikle toz veya parça parça formundadır.Safran parçacıklarını kullanmak için, tabağınıza eklemeden önce ezip sıcak suyun içinde 15 dakika bekletebilirsiniz. Veya yemek pişirme aşamasında da ekleyebilirsiniz.Yemeden önce yemeğin içinden parçacıkları ayıklayabilirsiniz fakat safran yenilebilir bir bitkidir. Bir İspanyol yemeği olan Paella gibi safran yiyeceklere sarı renk verir. Aynı zamanda safranı çorbalar, deniz mahsulleri, tavuk, makara veya pilav tarzı yiyeceklerde de kullanabilirsiniz.

Zerdeçal
Zerdeçal


Zerdeçal zencefille ilgili bir kökten meydana gelir. Tadı keskin ve odunsudur. Zerdeçal genellikle Güney Asya mutfaklarında kullanılır.Patates, mercimek, karnabahar ve pilav ile çok güzel bir şekilde uyumlanabilir. Yemeklere sarı bir renk katar.

E-Bültenimize Abone Olun
Top