Ramazan'da Beslenme

Ramazan'da Beslenme

UNUTMAYALIM:
1-      Ramazan, iradenin terbiyesi için eşsiz bir fırsattır… Sofralarımızı olabildiğince mütevazi tutmak bu yüzden çok önemli.
2-      Misafirliklerde ağırlandığınızda da tüketimdeki dinginliğini asla elden bırakmayınız.  Bu sağlıklı beslenme yolculunuza da katkı sağlar.
3-      Olası bir peklik, gaz sorununu listemizde belirtilen bitki çaylarımızı ve sıvılarımızı doğru tüketerek ve kati suretle asitli içeceklerden kaçınarak aşabiliriz.
4-      Sahursuz oruç olmaz. Eğer sahura kalkmadıysanız orucunuz bu hava koşullarını da göz önünde bulundurursak sizin için zorlayıcı, sağlığınız içinse riskli olabilir.
5-      Ortadoğu ve arap ülkelerindeki hazmetme unsurlarından faydalanın… Önce çorba içer, araya 1,5/ 2 saat koyup sonra bir öğün daha yaparlar bu yöntemle gün içinde kaçırdığınız öğünleri de telafi edersiniz. Ayrıca  bu iki öğün arasında yeşil kahve ya da yeşil çay tüketirler… Siz de yeşil çayınıza tarçın ilave edip açlığın neden olduğu baş ağrısından uzaklaşabilirsiniz. Ayrıca optimal düzeyde kafein alımı hem baş ağrınızı düzenler hem de bağırsak hareketlerinizi hızlandırır…
6-      Bağırsaklarım adeta durdu diyorsanız, siz de biliyorsunuz ki hacmini dolduracak kadar beslenmedik… Ama posalar, alındıktan sonra hacmen büyürler ve hiç kalorileri yoktur. Şu durumda bol bol lifli gıda tüketin… Aşağıdaki menünüzde örneklerini bulabileceksiniz.
7-      Sahurda gazlı ve asitli içeceklerden katiyen kaçınmalısınız, basit karbonhidratlar ise sizi o an şişiren ancak sonra daha çok aç hissetmenize neden olan besinlerdir. Ayrıca o saatte yediğiniz ağır bir yiyeceğin metabolizma hızınızın azalması nedeniyle yağ olarak depolanması büyük olasılıktır. Şu durumda kan şekerinizi dengeleyecek gıdalardan yana tercihinizi kullanın. Süt grubundan seçtiğiniz uygun porsiyonda bir besine, bol sebzeli bir yumurta ilave edebilir; 1 küçük dilim de esmer ekmek tüketebilirsiniz…
8-      İftar ve sahur arası çok kısa olduğu için iftarınızı yaptığınız çorba ile öğünlerinize devam edebilir ya da önerilen akşam menüsünü 1/3’ünü iftarda geri kalanını 2/3’ünü ise 1 saat sonra küçük lokmalarla ve çok çiğneyerek tüketebilirsiniz.
9-      LÜTFEN HER ŞEYİ BİR ARADA YEMEKTEN KAÇININ… Uygulamaya çalışacağımız ilk şey, iftar ve sonrasındaki öğünleri organize edip, kendimizi buna alıştırmak. Eski alışkanlıklarımızda olduğu gibi sofraya her şeyi toplayıp, bir anda tüketmemek…  İlk 5 gün çok önemli… Sonrasında oldukça rahatlayacak ve ayak uydurabileceksiniz. 

Taylan Kümeli'den 1 günlük Örnek Sahur ve İftar Menüsü

👉Sahur
*Lütfen yarım litre suya hazırladığınız tarçın çubuklu, elma dilimli, limon dilimli ve yeşil çaylı sabah iksirinizi içerek başlayınız.
👉Kabak rendeli iki yumurtalı omlet + yarım dilim kepekli lavaş + domates + salatalık 
👉İftar
Orucunuz bir büyük bardak suyla açınız 
*Soğuk çorba:
Dört kaşık yoğurt ve bir çay bardağı suyu birlikte çırpınz içine bir su bardağı haşlanmış  nohut, Bir kahve fincanı haşlanmış karabuğday, bir salatalık rendesi ve taze nane ilave edip pulbiber ve bir fiske tuzla tatlandırınız.
👉Yemekten sonra türk kahvesi içiniz
👉Yarım saat sonra yeşil çay ya da beyaz çay ya da mate seçeneklerinden birini tüketiniz
👉Ara: yarım litre su içiniz
👉İftardan 2 saat sonra:
Közlenmiş patlıcan, közlenmiş kırmızı biber, domates ve biberi ince ince kıyarak salata haline getiriniz. 
Limon, elma sirkesi ve bir fiske tuzla tatlandırınız
200 gr light yoğurtla doyana kadar tüketiniz
👉Yemekten hemen sonra rezene çayı tüketiniz
👉2 saat sonra:
3 top light dondurma
E-Bültenimize Abone Olun
Top