Basın Kiti

Basın Kiti

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli Kimdir?

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden dereceyle mezun oldu. 1986 - 88 yılları arasıda ODTÜ Gıda Mühendisliği fakültesinde "Gıda Katkı Maddelerinin İnsan Sağlığına Etkileri" adlı çalışmasıyla uzman diyetisyen ünvanını aldı. 1999 yılına kadar yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli hastaneler, kurumlarda uzman diyetisyen olarak görev yaparken akademik kariyeriyle ilgili eğitimine devam etti.

2000 yılının Ağustos ayında TKTaylight Beslenme ve Danışmanlık Merkezini kurdu. Klinik diyetisyenliği çalışmalarında; kilo verme - kilo alma, hastalıklarda beslenme, hamile - emziren beslenmesi, yaş gruplarına göre beslenme, fonksiyonel besinler konusunda binlerce danışana danışmanlık hizmetleri yaptı / yapmaktadır.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli Basın Kiti

Klinik diyetisyenliği çalışmalarını sürdürürken; Sentez Diyeti - 1/2, Hayatın Sağlıklı Yanı, Kadınlık Yolculuğunda Beslenme, 0 - 18 yaş beslenmesi, Lezzetin İnanılmaz Hafifliği, Taylan Kümeli’den Püf Lokmaları, Taytay’ın Beslenme Çantası kitaplarını yazdı.

Ülkemizde ve yurtdışında yazdığı binlerce makalesi yayınlanırken, ülkemizde ve yurtdışında yaptığı bilimsel içerikli beslenmeye dair konularla konuşma, seminer ve workshoplara katıldı.

2015 yılında Kids in the Kitchen adlı 5 - 11 yaş grubu çocuklara yönelik sağlıklı beslenme atölyeleri, özel ve devlet okullarında da eğitimleri içeren bir çalışma başlattı. Aynı çalışmayı Mutfaktaki Çocuklar başlığıyla MEB bünyesinde sürdürmektedir.

TV8, NTV, ATV gibi ulusal kanallarda uzun yıllar kendine ait programlar yaptı. Hali hazırda 13 bölümlük "Taylan Kümeli’den Püf Lokmaları" Bein Gurme TV Kanalında yayınlanmaktadır.

Milliyet, Sözcü Gazetelerinde yıllarca yine "Taylan Kümeli’den Püf Lokmaları" başlıklı köşesinde yazıları yayınlandı. Şu anda Cumhuriyet Gazetesi Cumartesi ekinde yazmaya devam etmektedir.

Bilimsel bilgilendirmelerine haftalık olarak yayınlanan youtube videolarıyla devam etmektedir. İnstagram, Twitter, Taylan Kümeli’den Sağlıklı Yaşam Facebook sayfalarında izleyenleriyle, beslenmeye dair yenilikleri günlük, haftalık periyotlarda paylaşmaktadır. "Taylan Kümeli’den Püf Lokmaları" başlığı altında podcast çalışmaları da baslamıştır.

"Tat Atlası" adlı kitabıyla beslenme bilimine yeni bir bakış açısı getirmeyi planlayan Kümeli, çok yakında Tat Atölyeleriyle bu yeni kavramı danışanlarıyla buluşturacakdır. Taylan Kümeli bunun yanısıra Gedik Üniversitesi'nde "Nasıl Saglıklı Besleniriz" adlı 8 haftalık online eğitim vermektedir.