İlkbahar Detoksu

İlkbaharda her şey mümkün görünüyor. Umut mevsimi, taze yaşam ve yeni başlangıçlar. Aynı zamanda taze bir yaprak  gibi açıp bir detoks planına başlamak için mükemmel bir zaman!

 

Kış aylarında, özellikle pandemi günlerinde bazılarımız yiyecek ve içeceğe aşırı düşmüş olabilir. Belki de egzersiz programımızın kaytarılmasına da izin verdik, havasız binalarda mahsur kaldık ya da bir dizi sonunu bilmedigimiz soguk  algınlığıyla boğuştuk. Sebep ne olursa olsun, ilkbaharın başlarında, pek azımız elimizden gelenin en iyisini apmak için başlama duygusunu hissediyoruz. Şimdi bir detoks yapmak tüm bunları değiştirebilir ve sizi önümüzdeki yıl için mükemmel bir forma sokmanıza yardımcı olabilir.

 

Enerjik ve ezoterik bir düzeyde bahar, temizlik için ideal zamandır. Çin sisteminde bahar, bizi yeni şeyler denemeye, yeni bir rota belirlemeye, yeni yollar bulmaya, eyleme geçmeye teşvik eden Wood unsuruyla bağlantılıdır. Bu açık, enerjik, coşkulu bir duygudur, bu nedenle daha önce hiç detoks yapmamış olsanız bile, bu mükemmel bir zaman ve daha iyi hissetmeye başlamak için mükemmel bir yol olabilir.

 

Bununla birlikte, detoksun kalıcı, tek seferlik, hızlı bir çözüm olmadığını unutmayın. Sağlığınızı korumak için, devam eden mantıklı bir diyet ve egzersiz programı izlemeniz gerekir. Ayrıca tüm yaşam tarzınıza, çevrenize, evinize ve evet, zihninize ve duygularınıza da iyi bir şekilde bakmaya hazır olmalısınız. Hayatımızdaki en büyük toksinlerden birinin (bizi her şeyden çok yaşlandıran) stres olduğuna inanıyorum.

 

İyi haber şu ki, son araştırmalar, etkili detoksun acımasız diyetler veya sonsuz oruç gerektirmediğini gösteriyor gibi görünüyor. Yavaş ve nazik bir dille vucudunuza degiişmi sunun.

 

 

Neden Detoks?

 

Bazı eleştirmenler, detoksun  gerekli olmadığını, vücudumuzun tamamen doğal bir şekilde detoks yapmak için tasarlandığını söylüyor. İdeal bir dünyada bu şüphesiz doğru olsa da, ne yazık ki bu ideal dünyada yaşamıyoruz. Aslında modern dünyamız inanılmaz derecede zehirle dolu. Havadaki, evlerimizdeki, yediğimiz yiyeceklerdeki ve giydiğimiz kıyafetlerdeki kirlilik tarafından düzenli olarak saldırıya uğruyoruz ve kirleniyoruz.Yedigimiz hayvanlar, ilaçlarla tedavi edilmektedir; mahsullerimize, çoğu hoş olmayan yan etkileri olan güçlü böcek ilaçları ve mantar ilaçları püskürtülerek yetiştiriliyor.

 

Toksinleri öğrenmeye başladığınızda, kötü hissederiz. Toksinler, toksinler, her yerde! Şüphesiz bu rahatsız edici bir durum - ama paniğe kapılmayın. Her bir toksinden kaçınmanın imkansız ve pratik olmadığını kabul edin. En kötüsünden kaçınmak için elinizden geleni yapın ve ardından vücudunuzun doğal savunmasını oluşturmaya odaklanın: güçlü, iyi işleyen bir bağışıklık sistemi, iyi bir dolaşım ve güçlü bir eleme sistemi. Bu birleşik kuvvetler,  zehirleyicilerin çoğuyla uygun bir şekilde başa çıkabilir.

 

Bu toksinleri kendi sistemlerimizden temizlemek için vücudumuzu detoks yapmanın ötesinde, sağlığımız ve çocuklarımızın sağlığı ile ilgilenen bizler de daha büyük ve daha kapsamlı adımlar atabiliriz. Daha temiz gıda ve daha temiz bir çevre için kampanya yapabiliriz. Uygun fiyatlı organik gıda için bir pazar yaratabiliriz, bunu isteyerek ve elimizden geldiğince satın alabiliriz. (Organik tarıma ne kadar çok arazi adanırsa, toprağımıza, suyumuza ve gıda kaynaklarımıza o kadar az kimyasal  bulaşır  ve vücutlarımızda o kadar az  kimyasal bulunur.) Geleneksel boya, kimyasal ve kozmetik kullanımımızı en aza indirebilir ve bunun yerine  dogal olanları koymak için araştırma yapabiliriz. Gittikçe artan toksik olmayan, çevre ve insan dostu seçenekler yelpazesi. (Sağlıklı kişisel bakım ürünlerini seçme hakkında daha fazla bilgi için, kaynaklar bulabiliriz) Her şeyden önce, içinde yaşadığımız dünyayı yarattığımızı ve sağlığının bizimkileri belirlediğini anlamaya başlayabiliriz.

 

Detoks Diyetinin Faydaları

Detoksla ilgili kanıtların çoğu, yüz yıldan uzun süredir uygulanan (çok iyi sonuçlarla) bir doğal tıp sistemi olan naturopatiden geliyor. İngiliz Naturopati Derneği'nden Janine Leach, detoksla ilgili daha fazla araştırmaya "acilen ihtiyaç duyulduğunu" kabul ediyor, ancak detoksun faydalarını desteklemek için zaten "hayal edebileceğinizden daha resmi kanıtlar" olduğunu iddia ediyor. Scandinavian Journal of Rheumatology'de bildirilen yeni bir çalışma, romatoid artritli kişiler için klinik olarak anlamlı uzun vadeli bir etki” olarak detoksu öneriyor.

 

Detoks için klinik kanıtlar hala devam etse  bile, iyi bilinen potansiyel faydaların listesi muazzamdır. Önceki toksisite seviyenize bağlı olarak, bir dizi sağlık sorununun ortadan kalktığını gönce şaşırabilirsiniz.

 

Karaciğeriniz optimum işleve geri döndüğünde şişkinlik, mide bulantısı, hazımsızlık ve tüylü bir dil (tat duyusu azalmış)kaybolabilir.

Bağırsaklarınız dengeye dönerken kabızlık, gaz ve kramp geçmişte kalmış olabilir.

Sık sık soğuk algınlığı ve grip, yorgunluk, selülit, lekeler ve şişkin gözler, lenfatik sisteminiz daha yüksek bir vitese geçtikçe ortadan kaldırılabilir.

Akciğerleriniz düzgün çalıştığında tıkalı sinüsler, tıkanıklık ve burun akıntısı kaybolabilir.

Böbrekleriniz fazla çalışmayı ve yetersiz çalışmayı bıraktıkça idrar problemleri düzelebilir.

 

Natüropat Sarah Bowles Flannery, Vücudu temizlemek her türlü sağlık sorununa yardımcı oluyor” diyor. Detoks yapan çoğu insan enerjide belirgin bir artış yaşar. Genellikle daha prüzsüz bir ten  ve ışıltılı gözler görürler. Beyin işlevini ve hafızayı etkileyen toksinlerden kurtulduğunuzda konsantrasyon ve ruh hali gelişir. Genel olarak, kendinizi çok daha net hissetmeye güvenebilirsiniz.

 

 

Özen ve Sağduyu

Detoks konusunda yeniyseniz, iyi bir spaya veya detoks programlarında uzmanlaşmış bir merkeze gitmeye değer. Aynı süreçten geçen bir grup insanla çevrili olmanın rahatlatıcı bir yanı var. Sizin için yemek hazırlamak (ve başkası için hazırlamak zorunda kalmamak) büyük bir nimettir. Ayrıca, detoksdan sorumlu personel, herhangi bir kısa vadeli yan etkiye aşina olacak ve bunlarla mücadele için önerilerde bulunabilecektir.

 

Herhangi bir kronik sağlık sorununuz varsa gözetim altında ve doktorunuzun onayı ile detoks yapmalısınız. Kendi kendinize detoks yapmaya karar verirseniz, dikkatlice hazırlanın. Önce doktorunuza ve / veya doğal sağlık pratisyeninize danışın ve programınızı seçin. Tedbir tarafında

Örneğin, hamile iseniz veya emziriyorsanız  detoks kesinlikle tavsiye edilmez. Şeker hastasıysanız bazı detoks türleri tehlikeli olabilir veya yüksek tansiyon veya artrit hastalığınız varsa uygun olmayabilir. Yeme bozukluğu olanlar, profesyonel gözetim olmadan detoks yapmaya asla kalkışmamalıdırlar.

 

Diğer bazı pratik düşünceler

Mümkünse, ortalamanın altında bir programınız olduğunda ve acil iş veya aile taahhütleriniz olmadığında detoks için bir zaman seçin. Vücudunuzun yanı sıra zihninizi detoks etmeyi her zaman hedeflemelisiniz ve ideal bir dünyada günlerinizi telefonda takılmak ya da dizüstü bilgisayarın başında kamburlaşmak yerine meditasyon yaparak, kitap okuyarak, yoga yaparak ya da doğayla geçirirsiniz.

Bununla birlikte, detoks yapmak ve günlük işlerinizi sürdürmek mümkündür, bu nedenle görünürde büyük bir kırılma görmediğiniz için bunu ertelemeyin. Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek ve dinlenme ve iyileşme sürenizi en üst düzeye çıkarmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Vücudunuz yoğun bir şekilde iyileşecek ve ona verebileceğiniz tüm desteği takdir edecektir.

 

 

Kitler ve İksirler

 

Detoks yapmak aslında oldukça basittir: Vücudunuzun kendi başına yürüttüğü doğal, önceden programlanmış bir süreçtir. Dolayısıyla, ticari olmayan (ve belki de tatsız) gerçek şu ki, işi gerçekten kendiniz yapmalısınız - diyet, egzersiz ve irade gücüyle.

 

Bu göz öne alındığında, neden tüm detoks odaklı ürün ve hizmetlere acele ediyorsunuz? Detoks yaparken, vücudunuz hücrelerden salınan çok yüksek miktarda toksinle başa çıkmak zorundadır, bu nedenle serbest radikal söndürücüler ve bitkisel karaciğer destekleri, vücudunuzun kendi detoks etkinliğini artırmada ve dokularınızı bunlardan korumada çok yardımcı olabilir. ekstra stres. Pek çok insan bu nedenle programlarının bir parçası olarak bir detoks çayını dahil etmeyi sever. Bununla birlikte, şifalı bitkiler ve takviyeler ideal olarak özel ihtiyaçlarınıza göre ayrı ayrı hazırlanmalıdır. Aşırı doz almak veya kişisel ihtiyaçlarınız için yanlış olanları almak, istenmeyen yan etkilere neden olabilir ve hatta vücudunuzun detoks sürecini engelleyebilir.

 

Bu nedenle, detoks planınıza devam etmeden önce profesyonel bir beslenme terapisti, şifalı bitki uzmanı veya naturopattan tavsiye almanızı yürekten tavsiye ederim. Tıbbi geçmişiniz, diyetiniz, detoks öncelikleriniz ve çeşitli yaşam tarzı faktörleri göz öne alındığında, kesin bir reçete yazabilir.

 

Masaj ve hidroterapi gibi çeşitli vücut çalışmaları, dolaşımı teşvik ettiği ve vücudunuzun dokularını toksinleri serbest bırakmaya teşvik ettiği için detoks uygulamasına fayda sağlayabilir. Ayrıca, masaj harika bir his verir ve derin rahatlatıcı etkisi vücudun daha verimli iyileşmesine yardımcı olur. Genellikle Manuel Lenfatik Drenaj (MLD) olarak bilinen bir nazik masaj şekli öneririm. Bazı aromaterapi yağları da detoks sürecine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunu yeterince vurgulayamıyorum: Bunların hiçbiri kendi başına detoks  yapmaz,  lütfen masajları, inceltici  sargıları,  vucut terapilerini , takviyeleri ve iksirleri daha fazla birincil diyet ve yaşam tarzı ayarlamalarına alternatif olarak değil - daha ziyade tamamlayıcılar olarak düşünün. . Detoks için en büyük yardımcınız açık niyet ve bağlılıktır.

 

Detoks Nasıl Yapılır

Detoks yapmanın birçok farklı yolu vardır. Güvenli, mantıklı ve vücudun tüm ana detoks sistemlerini destekleyen bir sistemle detoks yapın. Herhangi bir özel sağlık sorununuz veya endişeniz varsa, sağlık pratisyeninize danışın. Aksi takdirde, en az bir hafta boyunca takip etmeyi hedefleyin. Aslında, üzerinde ne kadar uzun süre kalırsanız o kadar iyidir -  detoks sağlıklı yaşam için bir plandır.

 

1-Aşağıdakileri diyetinizden tamamen çıkarın: alkol; kafein (çay, kahve, gazlı içecekler vb.); Süt Ürünleri; buğday; kırmızı et (jambon, sosis vb. dahil); kolaylık, işlenmiş, "abur cubur" ve "hızlı" yiyecekler (hazır yemekler dahil); şeker.

 

2-Bol bol taze meyve ve sebze yiyin. Taze çorbalar, salatalar, bahar güveçleri ve tavada kızartmalar yapın. Meyve ve sebze suları, özellikle pancar, brokoli ve kereviz detoks için idealdir, bu nedenle mümkün olduğunca kendi  sebze suyunuzu çıkarmaya çalışın. Mümkünse organik ürünleri seçin (böcek ilaçlarını ve diğer kimyasalları kesmek için). Tatlandırıcınızda yalnızca sınırlı miktarda deniz tuzu kullanın; doğal otlar ve baharatlar iyidir, ancak sodyum ve diğer aroma katkı maddelerini içerebilen ticari baharat karışımlarından kaçının.

 

3-Derin su balığı, organik yumurta ve tavuk, soya ürünleri ve baklagillerden günde iki veya üç porsiyon protein alın. Balık veya tavuğu ızgara veya buğulama ya da salatalara ve güveçlere yukarıdakilerden herhangi birini ekleyin. The Amino Acid Report'un (Waterfall, 2000) yazarı olan beslenme terapisti Linda Lazarides, tümü hayati detoks amino asitleri içeren (ve harika atıştırmalıklar yapan) bazı Brezilya fıstığı ve ayçiçeği tohumlarını dahil etmenizi önerir. Onlara karşı hiçbir duyarlılığınız olmadığından emin olmadığınız sürece yer fıstığından kaçının.

 

4-Standart çay veya kahve yerine, kafeinsiz bitki çayları (ısırgan otu veya rezene özellikle iyi seçeneklerdir) ve / veya karaciğeri destekleyen karahindiba kahvesi için. Bazı detoks uzmanları, antioksidan açısından zengin olan yeşil çayı önermektedir, ancak biraz kafein içerdiğinin farkında olun.

 

5-Kahvaltınızı, iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu, yarım tutam kırmızı biber ve en az yarım litre ılık suyla  sabah iksiriyle başlayın.(Bu karışım, "MastersCleanse "olarak bilinen çok basit ve etkili bir yaygın  orucunun temelidir.)

Böbreklerinizin ve sindirim sisteminizin yıkanmasına yardımcı olmak için günde sekiz bardak hareketsiz (karbonatsız) su için - egzersiz yapıyorsanız daha fazla -. Sıcak su, eski Hint ayurveda sisteminde detoks için yoğun bir şekilde kullanılır ve kulağa çekici gelmese de, özellikle biraz limonla oldukça hoş olabilir. Bir termos doldurun ve masanızın üzerine koyun.

 

 

 

 

6-İdeal olarak, ideal bir destekleyici takviye programı geliştirmenize yardımcı olabilecek bir tıbbi bitki uzmanı, naturopath veya beslenme terapistini ziyaret edin. Bunu yapamazsanız, kaliteli bir süt devedikeni ve ekinezya ürünü satın alın ve temizlik sırasında kısa bir süre uygulayın. Ayrıca sindirim sistemini desteklemek için kaliteli bir probiyotik takviyesi (Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium gibi "iyi" bakterilerle dolu) bir takviye alın.

 

7-Duştan veya banyodan önce cildinizi beş dakika boyunca fırçalayın. Lenf akışını uyarır ve iyi bir dolaşım sağlar. Ya bikarbonat ve tuz karışımı olan nemli bir el bezi ya da doğal kıllı bir vücut fırçası kullanın. Ayaklardan bacaklardan dizlerin arkasına doğru hareket ederek başlayın ve sonra uylukları kasıklara doğru yukarı kaldırın. Parmaklarınızdan, kollarınızı koltuk altlarına doğru fırçalayın, ardından boynunuzdan kalbe doğru yavaşça aşağıya doğru fırçalayın. Sonra sırtınızı ve gövdeyi tekrar kalbe doğru hareket ettirerek yapın. Hassas, tahriş olmuş veya cildi kırılmış bölgelerden kaçının. Nazik ama sıkı bir baskı oluşturarak nazik hareketlerle yapın.

 

8-Düzenli egzersiz.

 Detoks yaparken her gün biraz egzersiz yapmaya çalışın. Yürümek ve yüzmek lenfatik sisteme yardımcı olur. Yoga, vücudun tüm sistemlerini desteklediği ve güçlendirdiği için mükemmeldir. Çoğu spor malzemesi dükkanında bulunan küçük bir trambolinde zıplamak, lenfleri desteklemek için harikadır.

İşleme yardımcı olması için detoks yaparken düzenli saunalar ve buharlar ekleyin. Ayrıca bazı üstyapıları planlayın - MLD (Manuel Lenfatik Drenaj) idealdir ancak çoğu masaj tekniği faydalı olacaktır. Terapistinize detoks yaptığınızı söyleyin, böylece tedaviyi size göre uyarlayabilir. Hidroterapi tedavilerine erişiminiz varsa, harika. Değilse evde çamur banyoları veya Epsom tuzu banyoları kullanın (ancak yüksek tansiyonunuz varsa ikincisinden kaçının)

 

9-Zihninizi temizlemek için zaman tanıyın.

Kendinize karşı nazik olun. Vücudunuzu ve ihtiyaçlarını dinlemeyi öğrenin. Vücudunuz dinlenmek için haykırıyorsa, dinlenmesine izin verin. Bununla birlikte, bir dilim çikolatalı kek için ağlıyorsa, direnin (bunun yerine biraz bal ile bir parça meyve veya çay deneyin).

 

 

Kolay Detoks

 

Tam bir detoksla yüzleşemiyor musunuz yoksa yaşam tarzınız bunu imkansız mı yapıyor? Vazgeçme! Toksik maruziyetinizi en aza indirmek ve hatta biriktirdiğiniz birçok toksini bırakmak için yapabileceğiniz birçok basit günlük şey vardır.

 

Mümkün olduğu kadar bu yönergelerin çoğunu hayatınıza dahil etmeye çalışın. Ne kadar çok yaparsanız, o kadar iyi hissedersiniz - ancak bu alışkanlıklardan bir veya ikisini benimsemek bile büyük bir fark yaratacaktır.

 

1-Gün boyunca bol su için. Masanıza bir şişe taze kaynak suyu koymayı deneyin ve düzenli yudumlar  halinde için durun.

2-Taze meyve sularını hayatınızın bir parçası haline getirin. Kaliteli bir meyve sıkacağına yatırım yapın ve mümkün olduğunca besleyici enerji dolu taze meyve ve sebze sularının tadını çıkarın.

3-Alkol alımınızı azaltın. Her alkollü içecek için iki bardak su iç. İçeceklerinizi sulandırmayı deneyin (yani, sade şarap yerine spritzers; küçük alkollü içkiler ve güçlü içecekler yerine bol miktarda taze meyve suyu kullanın).

4-“Önemsiz" ve işlenmiş yiyecekleri kesin. Vaktiniz kısaysa, daha iyi bir "fast food" markası seçin: sağlıklı bir sandviç, biraz yumurta, meyve veya salata.

 

5-Kafein alımınızı azaltın. Günde sadece bir fincan kahve kesip yerine bitki çayı, sıcak limon ve su (derin detoks) veya doğal bir kahve ikamesi kullanmayı deneyin. Yavaş yavaş başka bir bardağı ve ardından başka bir bardağı değiştirin. Aynı şey kafeinli gazlı içecekler için de geçerli.

 

6-Düzenli egzersizi hayatınıza sokun. Yogik Güneşi Selamlamayı öğrenin ve onu sabah rutininizin bir parçası yapın. Partnerinizle yemek sonrası yürüyüşe çıkın. Masanızın çekmecesinde bir atlama ipi bulundurun. Yeni bir spor deneyin. Düzenli olarak hareket etmeye başlayın.

7-Duştan veya banyodan önce cilt fırçalamayı deneyin. Kuru cildi fırçalamanın özel faydaları vardır, ancak Epsom tuzu ve doğal tuz iyidir.

 

8-İyi, derin nefes alın. Günde sadece beş dakika bile olsa, nefesinize odaklanmak için biraz zaman ayırın, nefes alırken karnınızın dışarı çıkmasına izin verin ve nefes verirken düzleşmesine izin verin. Yataktan çıkmadan önce nefesinize odaklanarak birkaç dakika geçirin.

9-Evde temizlik malzemeleri için toksik olmayan doğal alternatiflere geçin. Giysilerinizi kuru temizlerseniz ambalajından çıkarın ve dolabınıza getirmeden önce en az bir saat açık havada dışarıda bırakın.

10-Doğal, petrol içermeyen, kimyasal olmayan kozmetikler, cilt bakımı ve saç bakım ürünlerini arayın .Uzun süre cildinizle temas halinde kalan ürünlere (fondötenler, losyonlar, pudralar ve güneş kremleri gibi) özellikle dikkat edin.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: