Sindirim Problemlerinde Kaçınmanız Gereken Besinler

Hazımsızlık çektiğinizde nelerden kaçınmalısınız?

Bazı kişiler bedenlerine iyi bakıyor, bazıları da hiç umursamıyor... Bedenine iyi bakanlar karbonhidrat, yağlar, protein, bol su, tuzlar, vitaminler, çözünür ve çözünmez liflerin doğru karışımı ile sağlıklı bir beslenme düzenindedirler. Bunlardan birini atlarsanız, birçok sorun sizi bekliyor olabilir.

Doğru yakıt alımı vücudun daha verimli çalışmasını sağlar. Ve mide bulantısı, şişkinlik gibi belirtileri içeren sindirim problemleri yaşıyorsanız, yememeniz gereken besinler önem kazanır. İşte hazımsızlık yaşadığınızda uzak durmanız gereken besinler;

Sindirimi zor olan besinler mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını tetikler

Süt Ürünleri

Sindirimi güç olabilen besin grupları başında süt ve süt ürünleri gelir, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz adı verilen şeker nedeniyle sindirim problemleri yaşayabilirsiniz. Laktoz, laktoz intoleransı olan bireylerde olduğu gibi düzgün şekilde sindirilemediğinde, gaz ve şişkinlik oluşur. Çok fazla laktoz tüketirseniz, kalın bağırsağa girer ve ishal yaşanabilir. Sindirim problemleriyle uğraşırken, laktoz içermeyen yoğurt ve peynir ve laktoz içermeyen süt deneyebilirsiniz.

Baharatlı Yiyecekler

Bulantı, kusma ve ishal yaşıyorsanız, sindirim sistemini uyaran besin seçeneklerinden kaçınmak isteyeceksiniz, bunlara baharatlı yiyecekler de dahildir. Baharatlı besinler inanılmaz derecede değişkenidir; bazı kişilerde hiç bir etki göstermeyebilirken, bazı kişilerde sindirim problemlerine yol açabilir. Genel olarak, sindirim problemleri yaşıyorsanız daha hafif yiyecekleri seçmelisiniz ve baharatlara duyarlıysanız mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Asidik Yiyecekler

Limon, portakal ve greyfurt gibi narenciyeler veya domates sosu, asidiktir besinlerdir ve mide dış duvarını tahriş edebilir, bu da sindirim problemlerine neden olabilir. Birçok kişi karbonatlı içeceklerin asidik olduğunu da bilmiyor. Midenize rahatsızlık veriyorsa, asidik gıdalardan kaçınmalısınız.

Yağlı yiyecekler

Yağlı gıdalar, sindirim sistemindeki kasılmaları uyarır; bu da, midenin boşaltılmasını yavaşlatabilir ve kabızlığı kötüleştirebilir veya hareketi hızlandırabilir, ishale yol açabilir. Bu etkiler, tükettiğiniz yağın türüne ve kabızlık veya ishale yönelik eğiliminize bağlı olabilir. Hazımsızlık yaşadığınızda, az yağlı besinleri menünüze koyun ve gün boyunca aralıklı olarak midenizin üzerine daha az baskı uygulayabilecek küçük ara öğünler tüketin. En azından bir süre tereyağı, dondurma, kırmızı et ve peynir gibi fazla yağlılardan kaçının.

Kızarmış Yiyecekler

Kızarmış gıdalar ile ilgili sorun yağlı gıdalarla aynıdır - sindirilemezler, vücuda çok hızlı bir şekilde geçebilirler, ishale neden olabilir veya sindirim sisteminizde çok uzun süre kalabilirler, bu da şişkinlik ve hazımsızlıklara yol açar. Birçok kızarmış gıda lif bakımından zayıftır ve sindirilmesi daha uzun sürebilir. İshal ya da kabızlık gibi problemlerden şikâyetçiyseniz, bir süre kızarmış gıdalardan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

İşlenmiş Yiyecekler

Kabızlık yaşıyorsanız işlenmiş besinlerden kaçınmalısınız çünkü bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan lifler yönünden oldukça düşüklerdir. İşlenmiş yiyecekler sıklıkla koruyucu ve yapay renklendirici içerir ve bu katkı maddelerine alerji veya hassasiyet gösteren kişiler, sindirim problemleri yaşarken etkilerini fazlasıyla hissedeceklerdir. Bazı paketlenmiş yiyeceklerin laktoz içerdiğini unutmayın, midenizde gaz yapabilir veya hali hazırda yaşamakta olduğunuz herhangi bir rahatsızlığı daha da kötüleştirebilir.

Yapay tatlandırıcılar

Sindirim problemleriyle belki de en çok ilişkili yapay tatlandırıcı, sorbitoldür. Erik, elma ve şeftali gibi bazı meyvelerde doğal olarak bulunan, sindirimi zor bir şekerdir ve aynı zamanda sakız ve light gıdaları tatlandırmak için kullanılır. Sorbitol kalın bağırsağa ulaştığında, sıklıkla gaz, şişkinlik ve ishal oluşturur. Sindirim problemleri yaşıyorsanız, sorbitolden kaçınmak için besinlerin etiketlerini okumaya dikkat edin.

Alkol

Midenizle sorun yaşıyorsanız, yapmanız gereken en son şey bir alkol almaktır. Çünkü sizi muhtemelen daha da kötü yapacaktır. Alkol mide duvarı için toksiktir ve karaciğer metabolizmasını değiştirir. Çok fazla alkol tüketmek, diğer sağlık sorunlarının yanı sıra, hazımsızlığa neden olabilir. Her şeyi kararında tüketmek en iyisidir.

Kafein

Kafein, gastro intestinal sistem hareketliliğini hızlandırır ve aşırı miktarda tüketimi ishale neden olabilir. Zaten hali hazırda bir sindirim problemi yaşıyorsanız, kafeinden uzak durmalısınız. Kahveden vazgeçemiyorsanız, kafeinsiz kahve içmeyi deneyebilirsiniz, yine de biraz kafein içerir ama çok fazla değil. Çay, kola ve çikolatanın kafein içerdiğini ve sindirim problemleri geçene kadar tüketilmemesi gerektiğini unutmayın.

Tatlı veya Tuzlu Yiyecekler

Vücudumuz fazla tatlı veya tuzlu yiyecekleri sindirmeye çalışmayı sevmez, ılımlılığı sever. Sindirim problemi yaşadığınızda, hızlı sindirilen bir besin tüketmek isteyebilirsiniz. Bir kişi mide bulantısı yaşadığında, tükettiği şeker miktarından da etkilenir. Çikolata mide ekşimesi ve birçok sindirim probleminde asıl suçlu olabilir.

Bozulmuş Yiyecekler

Buzdolabında saklanan süt ürünleri, et, yumurta gibi son kullanma tarihi yakın olan besinler hızlıca bozulabilir. Salmonella ve E. coli gibi bakteriler de çiğ etten sebzelere ve meyvelere geçebilir. Bozulmuş yiyecekler yemek ishal veya kusma da dahil olmak üzere sindirim problemlerine neden olabilir veya mevcut olanları kötüleştirebilir. Kas ağrısı, yorgunluk ve abdominal kramplar gibi besin zehirlenmesi belirtilerinin farkında olmalısınız, çünkü besin zehirlenmesi hayati tehlikeye yol açabilir.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: