Spora Hemen Başlamanız için 12 Neden

Sizin de her yeni yıl kararlarınız arasında spora başlamak var mıydı? Yoksa karar alıp da henüz uygulamaya geçemeyenlerden misiniz? Size sıralayacağımız 12 nedeni okuduğunuzda bu sefer yeni yıl ile bir an önce harekete geçeceğinizden eminiz!

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli Düzenli Spor Yapmanın Faydaları Makalesi

1)Ruh Halini iyileştirir Son zamanlarda huysuz musunuz? O zaman hareket etmeye başlayın. Egzersizin sizi daha mutlu hissettirebileceği bir gerçek. Egzersiz yaptığınızda, vücudunuz beyinde endorfin yani "iyi hissetme" kimyasalları salgılar. Hareket etmeye başladığınız birkaç dakika içinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

2)Daha Fazla Enerji Sağlar Bu size garip gelebilir ama, spor yapmak için enerji harcamak daha fazla hareket etmenizi ve daha enerjik olmanızı sağlar. Bazen yorgun olduğunuzda, yapmak istediğiniz son şey hareket etmek olabilir. Fakat düzenli olarak egzersiz yaparsanız, bu yorgunluk gider ve kendinizi daha fazla azimli hissedersiniz.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

3)İyi bir Gece Uykusu Sağlar Düzenli yapılan spor, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olacaktır. Ne kadar çok spor yaparsanız, o kadar iyi bir gece uykusuna sahip olursunuz. Herhangi bir uyku probleminiz olmadığı sürece spor yaptığınız zaman dilimi önemli değildir. Eğer herhangi bir uyku probleminiz varsa, günün erken saatlerinde spor yapmayı deneyin.

4)Daha Fazla Özgüven Sağlar Sadece bir kilometre yürüdünüz ya da ilk 5K’nızı koştunuz. Bunun gibi başarılar, benlik saygınızı artırabilir ve sizi istediğiniz her şeyi başarmaya hazırlayabilir. Spor yapmak, kendiniz hakkında iyi hissetmenizi sağlar.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli Düzenli Spor Yapmanın Faydaları Makalesi

5)Stresten Uzaklaşmanızı Sağlar Spor yapmak, vücudunuzu ve beyninizi sakinleştirir. Vücudunuz sıkı çalıştıktan sonra, stres hormonları - adrenalin ve kortizol gibi - düşer. Özellikle aerobik egzersizin ardından stres ve anksiyete kaybolur.

6)Daha Üretken Olmanızı Sağlar : İşyerinde daha verimli olmak ister misiniz? Gün içinde ara sıra, işlere ara verip biraz hareket etmeyi deneyin. Bir çalışmada, günün ortasında hareket eden insanların işe geri döndüklerinde çok daha verimli oldukları bulunmuştur.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

7)Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur Sağlıklı kilonuzda kalmak veya kilo vermek için spor ve diyetin önemini artık hepimiz biliyoruz... Bel bölgenizden bir iki santim incelmek veya ekstra kilo almamak isteyenler için spor anahtarıdır. Haftanın çoğu günü 30 dakika spor yapmayı deneyin.

8)Spor Yapmak Ömrü Uzatır Düzenli spor yapmak hayatınıza yıllar katabilir. Ve bu, çok ağır egzersizler yapan bir fitness tutkunu olmasanız bile geçerli. Sadece hareket edip küçük egzersizler yapmanız bile, yapmayanlara göre daha uzun yaşamanızı sağlar. Amerikan Kalp Derneği diyor ki: "Fiziksel olarak aktif bir yaşam ve sağlıklı bir kilo, ömrü ortalama 7 yıl daha uzatabilir."

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli Spora hemen başlamanın faydaları Makalesi

9)Güçlü Kemikler ve Kaslar Sağlar Spor yaparken kemikleriniz ve kaslarınız güçlenir. Ağırlık kaldırma, tenis, yürüyüş ve dans gibi kendi ağırlığınız ile yapılan egzersizler özellikle önemlidir. Bu, yaşlandıkça bile kemiklerin oluşumuna yardımcı olabilir. En önemlisi osteoporozu önlemeye yardımcı olur, dengenizi ve koordinasyonunuzu da korur.

10)Kalp Sağlığını Korur Egzersizin kalbiniz için harika olduğu bir sır değil. Düzenli yapılan spor, kalp hastalığı riskinizi azaltır, kan kolesterol seviyenizi üzenler ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

11)Kanser Riskini Düşürür Düzenli egzersiz kolon, meme ve akciğer dahil bazı kanser risklerinizi azaltabilir. Ve kanser olan bireyler, egzersiz yaparak daha iyi bir yaşam kalitesi elde edebilir.

12)Daha az Arterit Ağrısı Eğer arteritiniz varsa, düzenli spor yapmak ağrınızı hafifletebilir ve günlük faaliyetlerinizi kolaylaştırır. Yüzmek gibi yoğun olmayan egzersizleri deneyin, ağrıyan eklemlere çok daha iyi gelir.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: