2021 Beslenme Trendleri

2020 yılı, dünyadaki birçok insan için zorluklar ve değişimler getirdi. Günlük alışkanlıklarımız ve davranışlarımız da önemli ölçüde değişti. Birçok kişi yedikleri de dahil olmak üzere sağlıklı yaşama yeniden odaklanarak devam etti ve bu konuda önceliklerimiz de değişti. Sonuç olarak, yemek ve sağlık kültürü değişti.

2021 yaklaşırken, bu değişikliklerin meyve vereceğini görmek üzereyiz. Pek çok endüstri uzmanının büyük bir değişiklik beklemesiyle, 2021'de neler olduğunu merak edebilirsiniz. İşte 2021'de beklenen en önemli 10 Beslenme trendi;

Dünyada Sağlıklı Beslenme Trendleri

Fonksiyonel Beslenme

Hipokrat'ın bir zamanlar dediği gibi, "Bırakın yiyecekler ilacınız, ilacınız da yemeğiniz olsun."

Bu ifade tartışmalı olsa da, özü bugün doğru geliyor - sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak besleyen yiyecekler yemek. COVID-19'un birçok insanın fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerindeki önemli etkisi nedeniyle, sağlıkla ilgili amaçlara yönelik yiyecekleri yemeye ilgi artmaktadır. Mesela daha çok bağışıklık güçlendirici besine yönelmek gibi...

Bağışıklık Güçlendiriciler

Yiyeceklere sadece karnımızı doyurmak amacıyla bakmıyoruz. Yiyecek ve içeceğin geleceği, besin takviyeleri pazarından ipuçları alacak ve belirli bileşenlerin genel sağlığı iyileştirmede oynadığı rollere dikkat çekecektir.

Zihinsel Sağlık

Ruh sağlığı da birçok insan için bir öncelik haline geldi. Tek başına yemek depresyon, anksiyete veya stresi tedavi edemez veya iyileştiremezken, çeşitli besinler açısından zengin, çoğunlukla minimum düzeyde işlenmiş yiyecek içeren bir diyet , zihinsel sağlığınızı desteklemeye yardımcı olabilir.

Yerelcilik

Salgın ve kapanmalar, birçok kişiye yerel toplulukları, özellikle de tabaklarımıza sağlıklı besinleri getirecek satıcıları - bakkalları, mahalle pazarlarını ve evimizin yakınındaki restoranları keşfetmemizi sağladı. İleride, yerel olarak yetiştirilen yiyeceklerin satın alınması ve tüketilmesine yönelik artan bu ilgi devam edecektir. Bu yaklaşım hem yerel ekonomiyi destekler, genellikle daha taze ürünlere ulaşırız ve çevresel etkisi daha azdır.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

İklimsellik

Yerelciliğin faydalarını yansıtan beslenmenin daha çevre dostu, sürdürülebilir gıda uygulamalarını içerecek şekilde değişmesi bekleniyor. İki aşırı spektrum (yani vegan ve et yiyenlere karşı) arasında savaşmak yerine, birçok insan çoğunlukla iklim etkisinin en düşük olduğu yiyeceklere odaklanacaktır.

Flexitarianism

Bir et tüketicisini vegan olmaya ikna etmeye çalışmak büyük bir başarıdır, ancak onlarla ortada bir yerde buluşmak daha kolay olabilir. Omnivorları et ve hayvansal ürünleri tamamen bırakmaya ikna etmeye çalışmak yerine, hayvansal ürünlerin alımını azaltma yönünde bir eğilim olacak. İlginç bir şekilde, araştırmalara göre Y kuşağının %60'ı esnek bir beslenme şekli benimsemekle ilgileniyor.

Diyet Kültürü Revizyonu

Pek çok insan popüler diyetlerden ve büyük sonuçlar vaat eden ancak sağlamayan hileli takviyelerden bıkıyor. 2021'de, insanlar bunun yerine sağlık için daha dengeli bir yaklaşım arayışında olduklarından, kısıtlayıcı diyetler ve kilo verme programları gözden düşecektir.

Yemek Kutuları

2020 yılı çoğumuza evden yemek yapmanın eğlenceli ve keyifli bir deneyim olabileceğini öğretti. Yine de, zamandan tasarruf ettiren ancak sağlıklı beslenmenize olanak tanıyan hazır yemek kitlerine ve sağlıklı yiyecek kutularına doğru büyüyen bir eğilim göreceğiz. Yemek kutuları veya diyet yemekleri dağıtım hizmetleri, sağlıklı olması, rahatlıkları ve uygun fiyatlarıyla geçen yıl katlanarak büyüdü.

Beslenmede Dünya Modası, Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Trendleri

Şeffaflık

Birçok insan yanıltıcı, yanlış veya belirsiz bilgilerden bıktı. Geçmişte, besin ve besin takviye şirketleri içerikleri ve uygulamaları konusunda çok özeldi. Dahası, pek çoğu, onları desteklemek için çok az bilimsel kanıtı olan veya hiç olmayan sağlık iddialarında bulunurdu. Artık tüketiciler, tükettikleri gıda ürünlerinin beslenme kalitesiyle daha fazla ilgilenirken, şirketlerin ürünleri hakkında net, şeffaf ve dürüst olduklarına dair artan bir beklenti olacaktır.

Aile ve Çocuk Beslenmesi

Pek çok yetişkin yalnızca kendi diyetleri için değil, aynı zamanda tüm aile için daha sağlıklı yiyecek ve ek seçenekler bulmakla ilgileniyor.

Uzaktan eğitim alan ve evde kalan daha fazla sayıda çocukla birlikte, ebeveynler artık çocukların her öğününü evde hazırlıyor. Ailelerinin sağlığını iyileştirmek için birçok ebeveyn, çocukları için keyifli ancak yine de besleyici ürünler arayacaktır. Dahası, şeker ve yapay malzemelerle ilgili artan endişeler göz önüne alındığında, daha doğal malzemelerle yapılmış yiyecekler ön planda olacaktır.

Sonuç olarak 2021'de beslenme ve gıda endüstrisinde büyük bir değişim bekleyebilirsiniz.

Aşırı diyetler, gereksiz malzemeler ve yanlış sözler geride kaldı.

Yeni yıla doğru ilerlerken, bir amacı, hikayesi olan ve topluma ve sağlığa hizmet eden besinleri tüketmek isteyen daha fazla insan göreceğiz.

Bir diyetisyenin bakış açısından, bu değişiklikler gerçekten önemli olan şeylere odaklanarak doğru yönde atılmış bir adım gibi görünüyor. Hal böyle olunca 2021'e heyecanla bakıyorum - umarım siz de öylesinizdir :)

Mutlu Seneler, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: