Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 9 Yiyecek

Kilo vermede başarı için mutfak dolaplarınızı gözden geçirin

Kilo verme yolculuğu mutfağınızda başlar ve ilk adım, rafine, şekerli, paketlenmiş besinleri kilerinizden ve buzdolabından çıkarmaktır. Rafine edilmiş besinler oldukça işlenmiş ve besin içeriği liflerinden arındırılmış haldedir. Ancak, sebze ve meyveler, tam tahıllar, baklagiller gibi sağlıklı yiyecekler, avokado, tohumlar ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, optimal sağlık ve kilo kaybı için yararlı olan tüm besin maddeleri ve antioksidanlar ile doludur. Bununla birlikte, ekstra besin içeriği sunan bazı besinler de mevcuttur; işte o 9 besin.

Badem

Çıtır çıtır, lezzet ve besleyicilerle paketlenmiş badem, LDL kolesterol düzeylerini düşürerek kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilen tekli doymamış yağların da iyi bir kaynağıdır. Üstelik araştırmalar günde bir avuç badem tüketen kişilerin daha sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olduklarını ve tüketmeyen kişilere göre daha uzun yaşadığını göstermektedir.

Baklagiller

Nohuttan mercimeğe, soya fasulyesinden ve yer fıstığına kadar, baklagiller çorbanıza ve salatalarınıza renkli ve lif bakımından zengin bir katkı sağlar. Ayrıca soslar ve ekmek üstüne sürülen ezmelerin vazgeçilmezleridir. En iyi yanı da baklagiller, manganez, folat, potasyum, magnezyum ve demir bakımından zengindir ve diğer sebzelerden daha fazla proteine sahiptir ve bu da vejetaryenler için çok idealdir.

Kırmızı Biber

Küçücük bir kırmızı biber tüketerek bir çok besin öğesini bir anda alabilirsiniz. Her biri yalnızca 35 kalori olan kırmızı biber, homosistein adı verilen kalp hastalığına bağlı proteinin daha düşük seviyelerine yardımcı olan A, B6 ve C vitaminleri ve folik asit gibi zengin besin maddelerini içinde barındırır. Doğranmış kırmızı biberleri, tam buğdaylı makarna, az yağlı peynir, domates veya sızma zeytinyağı ile pişirerek esaslı bir sosla hazırlanmış lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

Yaban Mersini

Yaban mersini küçük olabilir, ancak faydaları kendisinden oldukça büyüktür. Yaban mersinde bulunan ve onun muhteşem mavi renklerinden sorumlu olan, antosiyaninler olarak adlandırılan güçlü antioksidanlar, bazı kanser türleri, görme kaybı ve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Dahası, açlığı dengeleyici göbek dostu lifler açısından da oldukça zengindir. Kahvaltınızdaki yulafa bir avuç ekleyin ve bu güzelliğin tadını çıkarın.

Brokoli

Annelerin "tabağındaki brokoliyi bitir" demesinin iyi bir sebebi var! Bu minik ağaçların bir kasesinde en az bir portakal kadar C vitamini bulunuyor. Buna ek olarak brokoli, potansiyel karsinojenik toksinleri temizlemeye ve tümör büyümesini önlemeye yardımcı olan zengin bir fito-besleyici olan sulforofan içermektedir. Brokoliyi istediğiniz gibi tüketebilirsiniz, ancak içeriğinde vitaminlerin pişerken kayba uğramaması için en iyi yöntem buharda pişirmektir.

Turunçgiller

Canlı renkleri, tatlı ve lezzetli tatları narenciye ürünlerini dünyanın en popüler meyvelerinden biri yapar. Araştırmalar, portakalda ve diğer narenciyelerde bulunan C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kardiyovasküler hastalık, kanser ve felç ile ilişkili riskleri azalttığını gösteriyor. Ancak C vitamini hikâyenin bir parçası, turunçgil meyvelerinde kan basıncını düzenleyen ve kalp sağlığını güçlendiren bol miktarda potasyum bulunur. Özellikle greyfurdun, kilo vermeye yardımcı olduğu ve kan şeker seviyelerini sabit tuttuğu gösterilmiştir. Narenciyeler, salatalara doğal bir tatlılık katar ve lezzetli bir salata hazırlamak için kullanılabilir.

Üzüm

Yunanlılar ve Romalılar bu siyah inci meyveyi, tanrıların hediyesi olarak görüyorlardı. Şarabın ana maddesi üzüm, kalp - koruyucu antioksidanlar ile doludur. Ayrıca, üzüm vücudun tansiyonunu ve dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Az yağlı peynir ile üzümlerin tadını çıkarın veya onları bir meyve salatası hazırlamak için kullanın.

Zeytinyağı

Tüm yağlar eşit şekilde yaratılmaz ve hepsi zararlı değildir. Aslında, zeytinyağı LDL kolestrolün ve trigliserit adı verilen kandaki yağların daha düşük seviyelerine yardımcı olan, sağlıklı tekli doymamış yağın mükemmel bir kaynağıdır. Yemeklerin lezzetini arttırmak için sızma zeytinyağı kullanmanızı öneririm; Antioksidan bakımından zengindir ve obezite, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Lezzetli bir ev yapımı salata sosu veya salata hazırlamak için sızma zeytinyağı kullanın.

Tam Tahıllar

Kahverengi pirinçten kinoaya, karabuğdaydan ve yulafa, tam tahıllar sağlıklı bir diyet için gereklidir. Rafine tahıllardan farklı olarak, tam tahıllar kilo verme ve tok tutmaya yardımcı lifler sağlar; bu da kötü kolesterolü ve kandaki yağ seviyelerini emmeye yardımcı olur. Taze yaban mersini ile kahvaltıda yulaf ezmesinin tadını çıkarın ya da yağsız protein içeren ana yemeklerin yanına kinoa salatası hazırlayın.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: