Mükemmel Sağlık için 5 Basit Kural

Mükemmel Sağlık için 5 Basit Kural

Sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek genellikle inanılmaz derecede karmaşık görünür. Etrafınızdaki reklamlar ve uzmanlar çelişkili tavsiyeler veriyor gibi görünüyor olabilir. Ancak sağlıklı bir yaşam sürmenin karmaşık olması gerekmez.

 

Optimal sağlığa kavuşmak, kilo vermek ve her gün daha iyi hissetmek için yapmanız gereken tek şey bu 5 basit kurala uymak.

 

1-Vücudunuza Zehirli Şeyler Almayın

 

İnsanların bedenlerine aldıkları  birçok şey düpedüz toksiktir. Sigara, alkol ve kötüye kullanılan uyuşturucular gibi bazıları da son derece bağımlılık yapar, bu da insanların onlardan vazgeçmesini veya onlardan kaçınmasını zorlaştırır.

Bu maddelerden biriyle sorununuz varsa, o zaman diyet ve egzersiz yapmak  endişeleriniz arasında en az olanıdır.

Alkol, buna tahammül edebilenler için ölçülü olarak iyi olsa da, tütün ve kötüye kullanılan uyuşturucular herkes için kötüdür.

Ancak bugün daha da yaygın bir sorun, sağlıksız, hastalıkları teşvik eden abur cubur yemektir. Optimal sağlığa kavuşmak istiyorsanız, bu yiyecekleri tüketmenizi en aza indirmelisiniz.

Muhtemelen diyetinizi iyileştirmek için yapabileceğiniz en etkili değişiklik, işlenmiş, paketlenmiş yiyecekleri azaltmaktır.

Bu zor olabilir çünkü bu yiyeceklerin çoğu son derece lezzetli ve direnmesi çok zor olacak şekilde tasarlanmıştır .

Belirli içerikler söz konusu olduğunda, eklenen şekerler en kötüler arasındadır. Bunlara sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu dahildir.

Her ikisi de aşırı tüketildiğinde metabolizmanıza zarar verebilir, ancak bazı insanlar makul miktarları tolere edebilir

Ek olarak, bazı margarin türlerinde ve paketlenmiş fırınlanmış yiyeceklerde bulunan tüm trans yağlardan kaçınmak iyi bir fikirdir.

 

ÖZET

Vücudunuza hastalığı teşvik eden maddeler  almaya devam ederseniz sağlıklı olamazsınız. Bunlar arasında tütün ve alkolün yanı sıra belirli işlenmiş yiyecekler ve  içecekler bulunur.

 

2. Agırlık  Kaldırın ve Hareket Edin

 

Optimal sağlık için kaslarınızı kullanmak son derece önemlidir.

Ağırlık kaldırmak ve egzersiz yapmak kesinlikle daha iyi görünmenize yardımcı olabilirken, görünümünüzü iyileştirmek gerçekten buzdağının görünen kısmıdır.

Ayrıca vücudunuzun, beyninizin ve hormonlarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için egzersiz yapmanız gerekir.

Ağırlık kaldırmak kan şekerinizi ve insülin seviyenizi düşürür, kolesterolü iyileştirir ve trigliseridleri düşürür.

Ayrıca, her ikisi de iyileştirilmiş refahla ilişkili olan testosteron ve büyüme hormonu seviyenizi yükseltir.

Dahası, egzersiz, depresyonu ve obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı ve daha pek çoğu gibi çeşitli kronik hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ek olarak, egzersiz, özellikle sağlıklı bir diyetle birlikte yağ kaybetmenize yardımcı olabilir. Sadece kalori yakmaz, aynı zamanda hormon seviyenizi ve genel vücut fonksiyonunuzu iyileştirir.

 

Neyse ki egzersiz yapmanın birçok yolu var. Spor salonuna gitmenize veya pahalı egzersiz ekipmanlarına sahip olmanıza gerek yok.

Ücretsiz olarak ve kendi evinizin rahatlığında egzersiz yapmak mümkündür. Örneğin, Google'da veya YouTube'da "vücut ağırlığı antrenmanları" veya "jimnastik" için bir arama yapın.

Doğa yürüyüşü yapmak veya yürüyüş yapmak için dışarı çıkmak, yapmanız gereken bir diğer önemli şeydir, özellikle de oradayken biraz güneş alabiliyorsanız (doğal bir D vitamini kaynağı için). Yürümek iyi bir seçimdir ve fazlasıyla önemsenmeyen bir egzersiz şeklidir.

Anahtar, zevk aldığınız ve uzun vadede bağlı kalabileceğiniz bir şey seçmektir.

Tamamen formunuz bozuksa veya tıbbi problemleriniz varsa, yeni bir eğitim programına başlamadan önce doktorunuzla veya kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir.

 

ÖZET

Egzersiz sadece daha iyi görünmenize yardımcı olmaz, aynı zamanda hormon seviyenizi iyileştirir, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

 

 

3. Bir Bebek Gibi Uyuyun

 

Uyku, genel sağlık için çok önemlidir ve araştırmalar, uykusuzluğun obezite ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkili olduğunu göstermektedir

İyi ve kaliteli bir uyku için zaman ayırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Düzgün uyuyamıyorsanız, onu iyileştirmenin birkaç yolu vardır:

Günün geç saatlerinde kahve içmeyin.

Her gün benzer saatlerde yatmaya ve uyanmaya çalışın.

Yapay aydınlatma olmadan tamamen karanlıkta uyuyun.

Yatmadan birkaç saat önce evinizdeki ışıkları kısın.

Doktorunuzu görmek de iyi bir fikir olabilir. Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları çok yaygındır ve çoğu durumda kolayca tedavi edilebilir.

 

ÖZET

Kaliteli uyku, sağlığınızı hayal edebileceğinizden daha fazla şekilde iyileştirebilir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi hissedecek ve daha sonra çeşitli sağlık sorunları riskinizi azaltacaksınız.

 

 

4. Aşırı Stresi Önleyin

 

Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı bir diyet, kaliteli uyku ve düzenli egzersiz içerir.

Ama nasıl hissettiğiniz ve nasıl düşündüğünüz de çok önemlidir. Sürekli stresli olmak felaket için bir reçetedir.

Aşırı stres, kortizol seviyelerini yükseltebilir ve metabolizmanızı ciddi şekilde bozabilir. Abur cubur yeme isteğini, mide bölgenizdeki yağı artırabilir ve çeşitli hastalık riskinizi artırabilir.

Araştırmalar ayrıca stresin günümüzde büyük bir sağlık sorunu olan depresyona önemli bir katkıda bulunduğunu gösteriyor .

Stresi azaltmak için hayatınızı basitleştirmeye çalışın - egzersiz yapın, doğa yürüyüşleri yapın, derin nefes alma teknikleri uygulayın ve hatta belki meditasyon yapın.

Aşırı stres olmadan günlük hayatınızın yükleriyle kesinlikle başa çıkamıyorsanız, bir psikologla görüşmeyi düşünün.

Stresinizin üstesinden gelmek sizi daha sağlıklı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda hayatınızı başka şekillerde de iyileştirir. Hayatta endişeli, keyifsiz olup asla rahatlayamamak ve eğlenememek büyük bir israftır.

 

ÖZET

Stres, sağlığınıza zarar vererek kilo almaya ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Stresinizi azaltmanın birçok yolu vardır.

 

5. Vücudunuzu Gerçek Yiyeceklerle Besleyin

Sağlıklı beslenmenin en basit ve en etkili yolu gerçek yiyeceklere odaklanmaktır.

Doğada neye benzediklerini bildiginiz işlenmemiş, bütün yiyecekleri seçin.

Hayvanların ve bitkilerin (et, balık, yumurta, sebze, meyve, kuruyemiş, tohum, sağlıklı yağlar, sıvı yağlar ve yüksek yağlı süt ürünleri) bir arada kullanılması en iyisidir.

Sağlıklı, zayıf ve aktifseniz, bütün, rafine edilmemiş karbonhidrat yemek kesinlikle iyidir. Bunlara patates, tatlı patates, baklagiller ve yulaf gibi tam tahıllar dahildir.

Bununla birlikte, aşırı kiloluysanız, obezseniz veya diyabet veya metabolik sendrom gibi metabolik sorunların belirtilerini gösterdiyseniz, büyük karbonhidrat kaynaklarının azaltılması önemli gelişmelere yol açabilir.

İnsanlar genellikle yanlış karbonhidratları azaltarak çok fazla kilo verebilirler çünkü bilinçaltında daha az yemeye başlarlar

Ne yaparsan yap, fabrikada yapılmış gibi görünen yiyecekler yerine bütün, işlenmemiş yiyecekleri seçmeye gayret et.

 

ÖZET

Meyveler, sebzeler, tohumlar ve kepekli tahıllar gibi bütün, işlenmemiş yiyecekleri seçmek sağlığınız için çok önemlidir.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: