Selüliti Sağlıklı Beslenerek Yenin

Selülit Nedir?

Cildin yüzeyinde oluşan, genelde portakal kabuğu görünümü diye adlandırılan topografik bir değişimdir. Selülit her zaman kilo almakla bağlantılı oluşmamaktadır. Genellikle genetiktir ve çok zayıf, ortalama kiloda ve fazla kilolu insanlarda da görülmektedir.

Yetişkin kadınların yaklaşık %85'inde selülit bulunmaktadır. Böyle yaygın bir durum olmasına rağmen, selülit son derece karmaşıktır. Doktorlar henüz selülite neyin sebep olduğu hakkında herşeyi bilememektedir ve nedenleri ve tadavisi için yapılan yapılan araştırmalar da hala geniş bir alanda araştırılmaktadır. Ayrıca selülit için kabul edilmiş kesin bir tedavi henüz bulunmamaktadır.
Selülit Nedir?

Biz diyet uzmanları ise selülitini beslenme ve hormonlar gibi çevresel faktörlere dayalı olduğunu düşünmekteyiz. Kendi danışanlarımla kişisel deneyimlerime dayanarak, farklı insanlar için farklı yaklaşımların etkili olduğunu söyleyebilirim.

Domates mi, Domates Salçası mı?

Domates salçası veya ketçap, bir çeşniden fazlası olabilir. Bir taze domates tüketerek alacağınız likopenden daha fazlasını içinde barındırır. Son yapılan bir araştırmaya göre domates (domates salçası şeklinde) UV kaynaklı güneş hasarını azaltmakta ve kolajen çökmesini engellemektedir. Cildinizdeki kolajen dokuyu koruyarak, yağ tabakanızın üzerinde yatan sağlıklı kalın üst deri tabakasını koruyabileceğinizi ve böylece selülit görünümünü azaltabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hayat Çok Stresli ama, Stresten Uzak Durun

Selülit anksiyetenin ve yağam kalitesinin etkilerinden kaynaklanır. Stresten uzak durmak en klişe öneriler arasındadır evet ama bilim, stres hormonları olan insulin ve kortizolun özellikle yağ hücrelerinin çalışma şeklini değiştirdiğini söylemektedir.

İlginçtir ki, yeşil çay ve beyaz çayda bulunan ve kateşinler olarak adlandırılan moleküller, yağ hücresi insülin direncini azaltır. Bu nedenle çok stresli olduğunuz anlarda 5 dakika oturun ve bir fincan çay için.

İnflamasyondan Kurtulun

Inflamasyon kalp hastalığı gibi birçok hastalığın kaynağıdır ve aynı zamanda selülit üzerinde etkileri de olabilir. Bromelin, ananasta bulunan kompleks bir enzim karışımıdır ve bir anti-inflamatuardır. Ananas kökünün yüksek konsantrasyonlarında bulunur aynı zamanda meyve içinde de mevcuttur. Bromelini suplementasyon olarak da satın alabilirsiniz. Bromelin ayrıca yağ hücreleri metabolizmasını da çalıştırır.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

Ananas suyu gibi ekstra şekerli bromelin kaynaklarından uzak durmaya özen gösterin çünkü bunlar insulin seviyelerinizi yükseltir ve kısa sürede aç hissetmenize neden olur.

Nemden Vazgeçmeyin

Yüksek su içeriği olan yiyecekler, vücut hidrasyonunu artırır. Su içmek yapılacak en iyi seçimdir ancak genellikle ihmal edilmektedir. Taze meyve ve sebzeler özellikle, kavun, salatalık ve yeşil yapraklılar su içeriği yüksek ve kalorisi düşük olmaları nedeniyle kilo kontrolünü sağlar ve böylece yağ hücrelerini etkiler.

Selülit ve Beslenme

Çok fazla şeker ve tuzdan kaçının. Sağlıklı beslenerek selülit görünümünü azaltabilirsiniz. İlk olarak çok fazla şekerden kaçının çünkü şeker yağ hücrelerinde depolanır ve onların genişlemesine neden olur. İkinci olarak ise tuz tüketimini sınırlayın. Sodyum vücutta sıvı tutulmasına neden olur ve böylelikle selülit görünümü daha da kötüleşir. Günde 6 çay kaşığından fazla şeker tüketmeyin ve 200 gramdan fazla sodyum içeren yiyeceklerden uzak durun.

Kahvaltınıza Keten Tohumu Ekleyin

Keten tohumu östrojen seviyelerini destekler ve kollajen gelişmesini artırır. Kolajen bağ dokusunun ana bileşenidir; cildi güçlendirerek, selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Yulaf ezmesi, tahıl ve yoğurdunuza her gün 2 yemek kaşığı serpin, ya da selülit oluşumunu önlemek için yalnızca tohum olarak da yiyebilirsiniz.

Günde 8-10 Bardak Su Tüketin

Su, derinin altında gizlenen ve selülit topaklarının daha görülebilir olmasını sağlayan yağ katmanlarını ve toksinleri vücuttan dışarı atmayı sağlar. Günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterin. Cildin nemli kalması pütürlü görünümü azaltır.

Gotu Kola Ekstresi

Gotu kola ekstresi özellikle selülit azaltmada kendi yararları için araştırılmış ve iyi bir sonuç elde etmede başarılı olmuş birkaç bitkilerden biridir. Bu kafein içermeyen destekleyici ürünün rahatlatıcı etkileri de vardır. Gotu kola özü cildin elastikiyetini artırır ve engebeli selülit görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: